Mark Watkins

More a oceány ľudstvo vždy fascinovalo. Možno to bolo aj preto, lebo súš bola ľuďmi oveľa ľahšie prebádateľná ako temné vody morí, do ktorých...

More a oceány ľudstvo vždy fascinovalo. Možno to bolo aj preto, lebo súš bola ľuďmi oveľa ľahšie prebádateľná ako temné vody morí, do ktorých sa dokážeme dostať až teraz, aj to len s modernou a drahou technikou a prístrojmi. Preto je more pre mnohých aj desivé, keďže nevedia, čo tam môžu čakať. More vydesilo aj minulý týždeň obyvateľov západnej Austrálie. Rybári totiž objavili skutočne niečo veľmi zvláštne, čo pripomínalo bizarne vyzerajúci nafúknutý balón. Čo to môže byť?

Rybári z prístavného mesta Bunbury sa vydali minulý týždeň na svoj bežný lov rýb. Keď sa však plavili po austrálskych vodách, zbadali niečo veľmi podivné. Hladké, ružové, mäsité a keď sa k tomu priblížili, tak aj poriadne páchnuce. Čo to je, však spočiatku identifikovať nevedeli.

iflscience.com
Mark Watkins

Mark Watkins, 21-ročný rybár povedal, že niečo také zatiaľ na mori ešte nevidel. „Keď sme sa priblížili bližšie, uvedomil som si, že to musí byť mŕtva veľryba, a to najmä kvôli zápachu rozkladajúceho sa mäsa. Jej brucho bolo enormne nafúknuté, plávalo na hladine a vyzeralo, že môže každú chvíľu vybuchnúť“.

Viete o tom, že niektoré druhy veľrýb dokážu žiť aj 200 rokov? Prečítajte si článok o týchto úžasných morských cicavcoch.

Žalúdky veľrýb aj za života obsahujú veľké množstvo plynov, ktoré však vie veľryba vypúšťaním regulovať. Keď ale veľryba uhynie, slnko začne proces rozkladu tela, čo spôsobuje, že plyny sa vo vnútri veľryby začnú hromadiť a expandovať. Nie je dokonca nič neobvyklé, že tieto plyny ex-veľrybu po nejakom čase doslova roztrhnú.

Keď sa rybári rozhodli odísť od tohto podivného nálezu, Mark si všimol, že sa veľryba začína sfukovať. Okolo videl totiž tiež žraloky, ktorých pravdepodobne nalákal zápach a oni si nemohli nechať ujsť ochutnať sústo z tejto nafúknutej obludy. To, že do nej zahryzli, spôsobilo, že sa plyny uvoľnili a veľryba sa začala sfukovať ako prepichnutá lopta.

Hoci presný druh identifikovaný nebol, morskí biológovia podľa fotky usudzujú, že to mohol byť Vráskavec dlhoplutvý, známy tiež pod menom Keporkak, alebo to mohla byť Veľryba južná. Tieto dva typy veľrýb sú jedny z najbežnejších, ktoré sa vyskytujú vo vodách západného austrálskeho pobrežia.

mercedes-benz.com
mercedes-benz.com

„Bolo úžasné niečo také vidieť. Už horšie to bolo cítiť“ poznamenal vtipne Mark na svojom Facebooku.

Zaujíma vás, aký hlboký je oceán a aké mnohé ďalšie zaujímavosti skrýva? Pozrite si túto zaujímavú, poučnú a zároveň aj vtipnú infografiku.

 interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články