Pixabay

Matej Mensatoris / / News
Novela zákona v Rusku, týkajúca sa domáceho násilia, zmierňuje tresty pre útočníkov. Z trestného činu sa tak stáva iba obyčajný priestupok.

V Rusku minulý týždeň prešla kontroverzná novela zákona. Len minulý rok ruská duma schválila zákon, ktorý definoval domáce násilie ako trestný čin a násilník mohol okrem pokuty dostať aj trest odňatia slobody až na dva roky. To sa ale ruským zákonodarcom javilo ako veľmi prísny trest a zákon teraz prechádza novelou. Tá ho zmierňuje a násilníkom tak nahráva do kariet. Kým vo svete sa snažia politici čo najviac sprísňovať tresty za násilie odohrávajúce sa za dverami domácností, v Rusku sa vybrali opačným smerom. 

Novela už prešla cez prvé čítanie a to dokonca s veľkou podporou takmer všetkých poslancov. Návrh predložila ruská ultrakonzervatívna politička Yelena Mizulina. Podľa jej návrhu, by sa mal postih za domáce násilie spáchanom na deťoch, manželke/manželovi, či iných rodinných príslušníkoch trestať len mierne. Kým doteraz násilník mohol putovať za mreže až na dva roky a dostať pokutu na úrovni 40-tisíc rubľov (632 eur), podľa novely by mu nemal hroziť trestnoprávny postih a jedinou sankciou by mala byť iba malá pokuta. Trestným činom by sa priestupok stal až vtedy, ak by sa takéhoto činu dopustil násilník viackrát ako „iba“ raz za rok.

Pixabay
Pixabay

„Nenavrhli zákon, ktorí by zlepšil presadzovanie a vymožiteľnosť práva pri domácom násilí. Jednoducho ho zmenili na priestupok. To znamená, že teraz bude násilník biť svoju rodinu a zaplatí iba malú pokutu“, uviedla aktivistka Alena Popova.

Ruská duma obhajuje použitie fyzických trestov na deťoch, ak neposlúchajú a to ako znak „lásky od Boha“. Takto sa k fyzickým trestom stavia aj pravoslávna cirkev, ktorá má v Rusku veľký vplyv.

Najčastejšími obeťami domáceho násilia v Rusku sú ženy. Domáce násilie nie je ničím nezvyčajným pre 46-tisíc ruských domácností. Až 40% všetkých závažných násilných trestných činov je spáchaných v rámci rodiny. Toto nelichotivé číslo by sa malo novelou zákona tým pádom štatisticky znížiť. Žiaľ v skutočnosti sa očakáva nárast, keďže násilníci budú v pozícii, v ktorej im hrozí iba veľmi malý postih.

Pixabay
Pixabay

Nerozumieme tejto novele zákona a to, že ho ešte predkladá žena, tak o to viac. Násilie páchané medzi rodinnými príslušníkmi je vždy zlé a rozhodne by sa pred ním nemali zatvárať oči. A to najmä v krajine, kde takáto forma násilia je žiaľ pomerne bežná záležitosť. Jedinou malou nádejou je, že novela zákona ešte neprešla všetkými čítaniami, a tak majú obete domáceho násilia ešte malú nádej. No pri masívnej podpore, akú novela má, je táto nádej žiaľ iba teoretická.

Pozri aj: Čo sa stane s psychikou dieťaťa, ak ho občas výchovne capnete po zadku? Výsledky sú prekvapujúce

interez.sk (mmm), themoscowtimes.com


Komentovať (0)