Foto: SITA

Aj keď nezaplatili, tvrdia, že peniaze majú.

Rusko sa prvýkrát od roku 1918 dostalo do platobnej neschopnosti. Stalo sa tak včera, keď Rusku vypršala lehota na zaplatenie približne 100 miliónov dolárov z úrokov zo zahraničných dlhopisov. Moskva ale tvrdí, že peniaze má. 

Lehota uplynula

Termín splatnosti úrokov vypršal pred mesiacom a včera skončila 30-dňová lehota, ktorú malo Rusko na vyrovnanie svojich záväzkov, informuje iRozhlas, ktorý sa odvoláva na agentúru ČTK.

Moskva uviedla, že splatnú čiastku investorom odoslala, avšak finančné sankcie, ktoré sa vzťahujú na Rusko po invázii, znemožňujú prístup k základným finančným operáciám, aby mohla krajina zaplatiť veriteľom zo zahraničia. Ruský minister financií Anton Siluanov označil celú situáciu za frašku.

„Neexistujú dôvody na to, aby sme túto situáciu označili za platobnú neschopnosť. Tieto tvrdenia o takzvanom defaulte sú absolútne nesprávne,“ povedal hovorca Kremľa s tým, že Moskva svoj dlh vyrovnala už v máji.

Foto: SITA

Naposledy po nástupe Lenina

Naposledy bolo Rusko v podobnej situácii počas boľševickej revolúcie v roku 1918, keď nový komunistický vládca Vladimír Iljič Lenin odmietol platiť dlhy cárskeho Ruska. Platobná neschopnosť v Rusku nastala aj v roku 1998, avšak vtedy sa týkala iba záväzkom v miestnej mene.