Foto: SITA

Vo vyhlásení Moskvy sa neuvádza, čo sa stane s vojakmi, ktorí odmietnu prestať bojovať.

Ruské ozbrojené sily ponúkli vojakom, ktorí im kladú odpor v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, že ušetria ich životy, ak v nedeľu v stanovenom čase zložia zbrane. Informovala o tom britská stanica Sky News.

Ruská armáda uviedla, že ukrajinskí vojaci a „zahraniční žoldnieri“ v Mariupole majú možnosť zložiť zbrane v nedeľu v čase od 06.00 h do 13.00 h moskovského času (05.00 – 12.00 h SELČ) a ich bezpečnosť bude zaručená.

Moskva deklaruje, že jej jednotky už Mariupol „takmer ovládli“

Moskva spresnila, že s vojakmi, ktorí pristúpia na jej ponuku, sa bude zaobchádzať v súlade so Ženevským dohovorom o vojnových zajatcoch.

Vo vyhlásení Moskvy sa neuvádza, čo sa stane s vojakmi, ktorí odmietnu prestať bojovať. Píše sa v ňom, že ruská armáda sa pri prekladaní ponuky riadi výlučne humánnymi princípmi.

Rusko tvrdí, že jediné zostávajúce ukrajinské jednotky v prístavnom meste sa nachádzajú v malej oblasti okolo areálu oceliarne Azovstaľ. Moskva deklaruje, že jej jednotky už Mariupol „takmer ovládli“.

Výbuch, ktorý zasiahol činžiak po streľbe ruského tanku v prístavnom meste Mariupol počas 16. dňa ruskej invázie na Ukrajine v piatok 11. marca 2022. Foto: TASR/AP

Vojaci bojujúci na ukrajinskej strane, ktorí uviazli v areáli továrne Azovstaľ, budú počas noci informovaní o ponuke ruskej strany, a to každých 30 minút prostredníctvom rádiového spojenia, uvádza sa vo vyhlásení.

Moskva súčasne apelovala na ukrajinských vojakov i žoldnierov, aby nečakali na povolenie vzdať sa od Kyjeva, ale  rozhodli sa sami.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v jednom zo svojich vystúpení v sobotu varoval, že „eliminácia“ zostávajúcich bojovníkov v Mariupole by znamenala koniec rozhovorov s Ruskom.

Mariupol čelí ostreľovaniu už od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z 24. februára. Ide totiž o strategické prístavné mesto, ktorého získanie by Rusku umožnilo územne prepojiť anektovaný Krymský polostrov s proruskými odštiepeneckými regiónmi v Donbase.

Uložiť článok

Najnovšie články