Foto: TASR/AP

Rusko sa vraj len bránilo.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predniesol na dnešnej tlačovej konferencii veľké množstvo zaujímavých tvrdení. Informuje vo svojom videu DenníkN. Cez humanitárne koridory bolo medzitým evakuovaných už 65 000 civilistov.

Na otázku, či Rusko plánuje po Ukrajine napadnúť aj iné krajiny odpovedal Putinov minister mimoriadne prekvapivo, keď jeho krajina podľa neho Ukrajinu vlastne nenapadla: „Neplánujeme zaútočiť na iné krajiny, my sme Ukrajinu nenapadli. Na Ukrajine nastala situácia, ktorá vytvárala priame ohrozenie bezpečnosti Ruskej federácie.“ 

Lavrov tak naznačil, že jeho krajina sa mimoriadne tvrdou agresiou voči svojmu susedovi vlastne len bránila. Reportérka sa ho následne spýtala na bombardovanie nemocnice v Mariupole, v ktorej sa nachádzali desiatky pacientov, čo však Lavrov taktiež poprel.

Ukrajinskí záchranári nesú zranenú tehotnú ženu po ostreľovaní budovy pôrodnice v Mariupole. Foto: TASR/AP

„Túto pôrodnicu už dávno obsadil prápor Azov a ďalší radikáli, odkiaľ vyhnali všetky rodiace ženy a personál.“ Fotografie z miesta bombardovania však hovoria niečo úplne iné. Taktiež nezabudol dodať, že západné média vraj manipulujú verejnou mienkou.

Humanitárne koridory fungujú

Zelenskyj odsúdil tieto výpovede Ruska „Sebaisto klamú tak, ako vždy. Vojnové zločiny nie sú možné bez propagandy, ktorá ich zakrýva,“ dodal. Ruské sily spôsobili podľa Zelenského na Ukrajine „humanitárnu katastrofu“.

Mŕtve telá ukladujú do masového hrobu v Mariupole. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident taktiež uviedol, že cez humanitárne koridory sa podarilo z inváziou ťažko zasiahnutých ukrajinských miest evakuovať už 65 000 civilistov. TASR o tom informuje na základe informácií, ktoré zverejnila stanica Sky News.

Evakuácia civilistov sa začala po tom, ako sa Moskva a Kyjev v stredu dohodli na otvorení viacerých humanitárnych koridorov. Ukrajina vo štvrtok otvorila sedem humanitárnych koridorov vrátane jedného z prístavného mesta Mariupol.

Najnovšie články