Rusko od apríla zakázalo svojim producentom export benzínu, a to s platnosťou na štyri mesiace. Uviedla to vo štvrtok ruská vláda, ktorú citovala agentúra Reuters.
Ruská vláda tak potvrdila plány, ktoré zverejnila na začiatku týždňa. Cieľom zákazu je udržanie stability na domácom trhu s pohonnými látkami v období, keď sa začínajú na poliach jarné práce a agrosektor zvyšuje dopyt po palivách. Ďalším dôvodom je rast cien ropy na svetových trhoch. Zákaz sa však netýka krajín, s ktorými má Rusko medzivládne dohody o dodávkach pohonných látok, ako je napríklad Mongolsko.
Niektoré ruské regióny a ukrajinské oblasti pod kontrolou Ruska mali problém s dodávkami benzínu aj v minulom roku. Dôvodom boli zvýšené sezónne nároky na palivá a útoky Ukrajincov na ruské rafinérie. Moskva následne niekoľkokrát zaviedla obmedzenia či zákaz vývozu benzínu a nafty.
Podľa zdrojov z ropného priemyslu vyviezlo Rusko vlani takmer 5 miliónov ton benzínu. To znamená zhruba 117 000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne.
Psychologička prehovorila o prípade učiteľky v Nitre. Obkladač Vladislav o trende, ktorý Slováci oľutujú
Jiří vlastní 200-ročnú romantickú vilu v Toskánsku: Susedia nás hneď prijali, s kúpou domu vám tu všetci pomôžu
Najhorší pápež v histórii: Unášal pútničky a robil s nimi orgie, kardinála dal vykastrovať. Zomrel pri sexe s milenkou
Lukáš kontroluje nehnuteľnosti: Videl som dom zlomený na dve polovice. Skryté chyby často vyjdú draho
Slovensko prestalo rásť, Poliaci sú na míle ďaleko: Analytik povedal, aké opatrenia by nám naozaj pomohli
Psychologička Lucia Košťálová o prípade učiteľky v Nitre: Škola by mala mať postup pre tieto situácie













Nahlásiť chybu v článku