Aktuálna správa, Bleskovka

Foto: Interez

Strela v poľskom vzdušnom priestore zotrvala 39 sekúnd a vojenské radarové systémy ju počas tejto doby sledovali.

Ruská riadená strela vypálená počas útokov na západe Ukrajiny v nedeľu ráno na krátky čas narušila vzdušný priestor Poľska, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Generálny štáb poľských ozbrojených síl na sociálnej sieti X oznámil, že o 4.23 h bol vzdušný priestor krajiny narušený riadenou strelou vypálenou ruským lietadlom. Strela v poľskom vzdušnom priestore zotrvala 39 sekúnd a vojenské radarové systémy ju počas tejto doby sledovali.

Rusko ráno uskutočnilo vzdušné útoky na Kyjev a Ľvovskú oblasť

Ukrajinské hlavné mesto Kyjev a Ľvovská oblasť na západe krajiny boli v nedeľu skoro ráno terčmi ruských vzdušných útokov, oznámili ukrajinské úrady. Do stavu zvýšenej pohotovosti boli uvedené aj sily v susednom Poľsku. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

„Výbuchy v hlavnom meste. Protivzdušná obrana funguje. Neopúšťajte kryty,“ napísal na komunikačnej platforme Telegram kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Šéf vojenskej správy mesta Kyjev Serhij Popko uviedol, že rakety boli na hlavné mesto vypálené „v skupinách“ v rámci tretieho takéhoto útoku pred svitaním v priebehu štyroch dní. Podľa predbežných správ nedošlo k žiadnym obetiam ani škodám a protivzdušná obrana mesta zasiahla približne desiatku rakiet.

Gubernátor Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj uviedol, že napadnutý bol aj okres Stryj, ktorý sa nachádza južne od mesta Ľvov, v blízkosti poľských hraníc.

Starosta Ľvova Andrij Sadovyj uviedol, že na región bolo vypálených približne 20 rakiet a sedem dronov Šáhid iránskej výroby. „Zamerali sa na zariadenia kritickej infraštruktúry,“ povedal.

Na Ukrajine bol v noci vyhlásený celoštátny letecký poplach, ktorý varoval pred odpálením riadených striel z ruských strategických bombardérov typu Tu-95. Poplach bol zrušený približne o dve hodiny neskôr.

Operačné veliteľstvo poľských ozbrojených síl (RSZ) uviedlo, že jeho sily sú v stave zvýšenej pohotovosti z dôvodu „intenzívnej aktivity“ diaľkového letectva Ruskej federácie v noci na sobotu a raketových útokov na Ukrajine.

„Boli aktivované všetky potrebné postupy na zaistenie bezpečnosti poľského vzdušného priestoru a RSZ situáciu nepretržite monitoruje,“ uviedlo operačné velenie. RSZ tiež oznámilo, že „poľské a spojenecké lietadlá boli uvedené do činnosti“.

Rusko aj Ukrajina v uplynulých týždňoch zintenzívnili letecké útoky. Kyjev, ktorý sa po viac ako dvoch rokoch ruskej agresie na svojom území snaží zadovážiť si zbrane a vojakov, prisľúbil, že odvetou bude prenesenie bojov na ruskú pôdu, píše AFP.

Moskva reagovala vystupňovaním vlastných úderov, keď v piatok odpálila desiatky rakiet a vyslala desiatky výbušných dronov s cieľom zničiť ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

Uložiť článok

Najnovšie články