Ilustračná foto: Profimedia

Nemecké spravodajské služby sa domnievajú, že ruskí aktéri si najímajú ľudí na špionážne a sabotážne operácie v celej krajine.

V Nemecku a vo Švajčiarsku zadržali troch Ukrajincov podozrivých z plánovania sabotáže v mene Ruska, ktorej cieľom bola nákladná železničná doprava. V stredu to oznámili nemeckí prokurátori, TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Google News Sledujte interez v Google News —
správy od nás budete mať ako prví.
Pridať ako zdroj

Podozriví údajne povedali niekoľkým osobám, ktoré zrejme poverilo Rusko, že sú pripravení vykonať sabotáže, uviedli spolkoví prokurátori. Zadržané osoby podľa prokuratúry plánovali „poslať z Nemecka balíky obsahujúce výbušné alebo zápalné zariadenia adresátom na Ukrajine, ktoré by sa počas prepravy vznietili“.

Testovacie zásielky a sledovanie GPS

Jeden z podozrivých poslal už koncom marca z Kolína nad Rýnom dva testovacie balíky, ktoré podľa prokuratúry obsahovali okrem iného aj sledovacie GPS zariadenia. Prvého muža v Nemecku zadržali 9. mája a deň nato aj druhého, nachádzajú sa vo vyšetrovacej väzbe. Tretieho podozrivého zadržali úrady vo Švajčiarsku v utorok a po vydaní do Nemecka bude predvedený pred vyšetrujúceho sudcu, píše sa vo vyhlásení.

Nemecké spravodajské služby sa domnievajú, že ruskí aktéri si najímajú ľudí na špionážne a sabotážne operácie v celej krajine, píše DPA. Nasadenie profesionálnych špiónov je však čoraz náročnejšie v dôsledku sankcií namierených proti Moskve a zvýšenej ostražitosti po začatí vojny na Ukrajine vo februári 2022.

Uložiť článok

Najnovšie články