Foto: Youtube (zeligschool)

Matej Mensatoris / / Film
Rozhovor s režisérkou bol nečakane stopnutý.

Nebolo to dávno, kedy sme vám priniesli článok o novom dokumente slovenskej režisérky Zuzany Límovej. Dokument s názvom Medzi nami divákovi poskytuje unikátny pohľad do slovenských pôrodníc a nastavuje nepríjemné zrkladlo slovenskému zdravotníctvu. 

Téma zaujala aj RTVS a v nedeľnom rozhlasovej relácii s názvom V kine s Petrom Konečným mal byť rozhovor uverejnený. No namiesto toho Rádio Slovensko uverejnilo reprízu jednej zo starších častí.

Ako uvádza sme.sk Dôvodom stopnutia rozhovoru je podľa hovorkyne RTVS Eriky Rusnákovej to, že v čase nahrávania Konečný nepoznal stanovisko dotknutých nemocníc. Režíserka dokumentu stanovisku nerozumie, keďže relácia je zameraná na filmy a nie na spravodajské témy.

Denník SME si tiež všimol, že Odbor rozhlasového spravodajstva RTVS vedie od začiatku októbra Petra Stano Maťašovská, ktorá okrem niekoľkých mesiacov posledných päť rokov pracovala väčšinou ako hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava. Tá sa ale vyjadrila, že o stopnutí relácie nevedela.

Dokument Medzi nami rozprúdiť verejnú diskusiu o slovenskom pôrodníctve. Vo filme s hodinovou stopážou nám ukáže viac, než by sme sa kedykoľvek mohli dozvedieť pri náhodnej návšteve nemocnice. Do pôrodníc majú totiž často povolený vstup len rodiace mamičky a tento dôvod je možno zo značnej časti opodstatnený. Pri nakrúcaní filmu sa režisérka nechala inšpirovať aj vlastnými skúsenosťami.

Okrem sledovania osudov obyčajných žien, ktoré prišli do pôrodnice s vierou, že o nich bude postarané sa tu musia potýkať s udržaním vlastnej hrdosti a osamelosťou. Film nadobudol o čosi viac kontroverzie, keď bol vydaný prvý trailer.

Pozri aj: 20+ najsilnejších fotografií z pôrodov roku 2017, ktoré dokazujú, že materstvo je krásna vec (NSFW) 

sme.sk

 

0
Komentovať (0)