Foto: Youtube (zeligschool)

Najkrajší deň v živote ženy. Alebo po slovensky, časy utrpenia, samoty a poslušnosti.

Hovorí sa, že by to tak malo byť. Keď žena očakáva príchod na svet svojej ratolesti, mal by to byť skutočne najkrajší deň jej života. Žiaľ aj ten najvzácnejší moment sa môže premeniť na nočnú moru, ak nemáte dostatok financií na súkromnú nemocnicu. Slovenská režisérka, Zuzana Límová nám poskytne unikátny pohľad do slovenských pôrodníc vo svojom novom dokumente Medzi nami.

Režisérka chce svojim dokumentom vzbudiť verejnú diskusiu. Vo filme s hodinovou stopážou nám ukáže viac, než by sme sa kedykoľvek mohli dozvedieť pri náhodnej návšteve nemocnice. Do pôrodníc majú totiž často povolený vstup len rodiace mamičky a tento dôvod je možno zo značnej časti opodstatnený. Pri nakrúcaní filmu sa režisérka nechala inšpirovať aj vlastnými skúsenosťami.

Unsplash

Okrem sledovania osudov obyčajných žien, ktoré prišli do pôrodnice s vierou, že o nich bude postarané sa tu musia potýkať s udržaním vlastnej hrdosti a osamelosťou. Film nadobudol o čosi viac kontroverzie, keď bol vydaný prvý trailer. Ako uvádza portál omediach.com, k situácii sa vyjadrila aj režisérka fimu: „Po uverejnení traileru sa nám začala vyhrážať nemocnica aj niektorí lekári a žiadali zastavenie filmu. Už niekoľko mesiacov čakáme na oficiálne vyjadrenie právneho oddelenia nemocnice,“ povedala Zuzana Límová. Vznik film prebehol v bratislavskej Univerzitnej nemocnici. Tá mala v čase nakrúcania certifikát Baby Friendly Hospital.

Portál omediach.com ďalej píše, že od januára do júna tohto roku boli možné len neverejné projekcie. Niekoľko slovenských filmárov, však dokument podporilo. Pripojili sa k nim aj pedagógovia z VŠMU a Human Rights in Childbirth (organizácia, ktorá obhajuje ľudské práva pri pôrode). Na filme spolupracovalo viacero zahraničných tvorcov. Tento rok ho bude možné uvidieť na festivale dokumentárnych filmov, Jeden svet, ktorý sa odohrá 12.  – 17. októbra v Bratislave a 12. – 15. októbra v Košiciach. Premiéra bude 16. októbra v Bratislave, teda na festivale si film môžete užiť v celej svojej necenzurovanej kráse.

Festival Jeden svet uvádza, že dokument Medzi nami, známy aj ako Before I met you odkrýva svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. Dlho očakávaný dokument, proti ktorému sa postavilo na odpor štátne zdravotnícke zariadenie, bude mať na festivale slovenskú premiéru, aby tak otvoril diskusiu o živej téme slovenského pôrodníctva aj zdravotníctva ako takého.

Pozri aj: Dokumentárny film Mečiar od Terezy Nvotovej uvidíme hneď po premiére aj mimo kín, dostane sa do televízie

omediach.com, jedensvet.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )