Viac ako tretina koralov v severnej a strednej časti Veľkej koralovej bariéry na severovýchodnom pobreží Austrálie stráca svoju typickú farbu. Tento jav zavinilo globálne...

Viac ako tretina koralov v severnej a strednej časti Veľkej koralovej bariéry na severovýchodnom pobreží Austrálie stráca svoju typickú farbu. Tento jav zavinilo globálne otepľovanie a prekysľovanie oceánu, uviedli vedci z inštitúcie ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies na základe niekoľkých mesiacov pozorovania bariéry z mora i zo vzduchu.

Tzv. bielením je zasiahnutých najmenej 35 percent koralov v spomínaných častiach bariéry, spresnili vedci. Zotavenie koralov potrvá zrejme najmenej desať rokov alebo aj viac, pričom v prípade najväčších a najstarších koralov ani nebude možné. Tento rok je to tretíkrát za posledných 18 rokov, čo vo Veľkej koralovej bariére došlo k hromadnému vybieleniu koralov, spôsobenému globálnym otepľovaním. “Ide o doteraz najextrémnejší stav,” uviedol Terry Hughes, riaditeľ uvedeného výskumného centra.

velka-koralova-bariera
SITA

Na príčine je globálne otepľovanie

K takzvanému vybieľovaniu koralov dochádza v posledných rokoch najčastejšie vplyvom globálneho otepľovania. Koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére vzrastie, oceány ho absorbujú, a tým zmení voda svoju kyslosť (pH). V takomto prostredí nemajú koraly schopnosť rekonvalescencie, nedokážu rásť a plniť svoju funkciu.

Stúpaním teploty vody sa oceány okysličia nad hranicu prijateľnosti a keď koral uhynie, farebné riasy žijúce v priesvitných polypoch obelejú. Veľká koralová bariéra v Austrálii je zapísaná do zoznamov UNESCO. Má dĺžku 2100 kilometrov a je viditeľná aj z vesmíru. Žije tu až 14.000 druhov morskej fauny a vyše 400 druhov koralov. Je tiež domovom ohrozených druhov, ako sú morské kravy a korytnačky. Vytvorila sa pred 18 miliónmi rokov.

Veľká koralová bariéra
SITA

Pre Austráliu je dôležitou turistickou atrakciou

Uplynulý piatok sa objavili správy, že Austrália sa snaží dosiahnuť, aby zo správy OSN o klimatických zmenách bola vyňatá celá kapitola o Veľkej koralovej bariére, a to kvôli obavám z jej negatívneho vplyvu na turistický ruch. Veľký koralová bariéra je totiž jednou z najvýznamnejších turistických atrakcií v Austrálii, ktorá ročne vytvorí päť miliárd austrálskych dolárov a poskytuje 70.000 pracovných miest.

Mia Hoogenboomová, výskumníčka zo spomínaného centra a profesorka na Univerzite Jamesa Cooka, však uviedla, že viac ako 95 percent koralov v južnej časti útesu prežilo a v najbližších mesiacoch zrejme získajú svoju obvyklú farbu. Podľa vedcov sa južná časť útesu vyhla fenoménu vybieľovania vďaka tomu, že teplota morskej vody tam v lete dosahovala obvyklé hodnoty.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )