Foto: wikimedia.org, Ravi Shah (flickr.com)

/ 250 / Stella
Ktoré animované rozprávky sú tie najlepšie?

Častokrát sa stretávame s mylným presvedčením, že animované rozprávky sú určené výlučne deťom. Opak je však pravdou. Veľmi často nájdeme práve v animovaných rozprávkach hlboké myšlienky, ktoré nás posunú dopredu. 21. storočie je plné takýchto rozprávok, a preto bolo ťažké vybrať tie najlepšie. Tu sú niektoré z tých, ktoré podľa nás patria k tým najlepším. 

15. Ralph Rozbi-to (2015)

Táto rozprávka nám ukazuje život Ralpha, zlosyna z detskej hry, ktorý však už zlý nechce byť. V rozprávke vidíme nie len túto postavičku, ale napríklad aj Pac Man-a či rôzne iné kultové postavy z hier, na ktorých mnohí z nás vyrastali.

14. Doba ľadová (2002)

Kto z nás by nepoznal túto úžasnú rozprávku, vďaka ktorej sa ocitáme v dobe ľadovej a stretávame mnohé prehistorické zvieratá. Manny, Diego či Sid prežívajú dobrodružstvo, ktoré prinúti nejedného diváka sledovať ich s otvorenými ústami. A nesmieme zabudnúť ani na Scrata – zubatú prehistorickú veveričku, ktorá sa neúprosne snaží nájsť a zjesť žaluď.

13. Kung Fu Panda (2008)

Rozprávka, ktorá nás k sebe pritiahne už hneď na začiatku možno len preto, lebo sa zaoberá niečím, čo sme tu ešte nemali, a to Kung Fu. Spoznávame v nej Poa, bláznivú pandu, ktorá sa chce stať veľkým majstrom Kung Fu, či majstra Shifu, ktorý je krutý, no zato správny a vynikajúci učiteľ.

12. Anomalisa (2015)

Mnohí z nás doteraz o tejto rozprávke nepočuli, avšak od tejto chvíle by sme si ju mali rozhodne pozrieť. Tento príbeh je o mužovi, ktorý má depresiu a nemá žiadne citové spojenie s ostatnými ľuďmi. Je to len do chvíle, kedy spozná ženu s menom Lisa. V tejto rozprávke uvidíme i mystické prvky, ktoré jej pomohli zožať toľko slávy.

11. Lego príbeh (2014)

Veľa ľudí si myslelo, že rozprávka „Lego príbeh“ bude iba ďalšou nepodarenou Disneyovkou. Keď sa však dostala do kín, získala si svojím zaujímavým spracovaním široké publikum. V tejto rozprávke uvidíme mnohé hrdinské postavy, ako napríklad Batmana, ktorý je v podstate paródiou na to, aký je v skutočnosti Batman. Lego príbeh“ je detská rozprávka, určená nielen pre deti, ale aj pre to dieťa v každom jednom z nás.

10. Ľadové kráľovstvo (2013)

O rozprávke „Ľadové kráľovstvo“ by sa dalo povedať ako o ďalšej Disneyovke, pretože má všetko, čo potrebuje – pieseň, zachránené princezné, neživé predmety a hromadu ďalších vecí. Avšak, príbeh je postavený na princípe toho, aby „roztopil“ aj tie najtuhšie srdcia a je naplnený emóciami, ktoré mu pomohli stať sa jedným z najlepších príbehov Disney v priebehu niekoľkých rokov.

9. Rodinka úžasných (2004)

Je naozaj ťažké uveriť tomu, že „Rodinku úžasných“ tu máme už 13 rokov. Príbeh rozpráva o rodine, kde má každý jeden člen nejakú superschopnosť, a preto ho môžeme zaradiť k unikátom. Dlho očakávané pokračovanie tejto rozprávky bolo potvrdené na rok 2018, a preto dúfajme, že ak bude jej kvalita podobná prvému filmu, máme sa potom skutočne na čo tešiť.

8. Ratatouille (2007)

Pocta gastronómii a francúzskej kuchyni – to je Ratatouille. Príbeh hovorí o Remym, kryse, ktorá sníva o tom, že sa stane špičkovým kuchárom v prvotriednych parížskych reštauráciách. Musíme však určite podotknúť, žeby ste túto rozprávku nemali pozerať s prázdnym žalúdkom.

7 . Príbeh hračiek 3 (2010)

„Príbeh hračiek“ sa stal jednou z kultových rozprávok 21. storočia, ktorá prinútila mnohých z nás starať o svoje hračky lepšie. Tak ako aj my, tak aj Andy v tretej časti tejto rozprávky odchádza na vysokú školu, a preto sa musia hračky stotožniť s novým životom.

6. Príšerky s.r.o. (2001)

Ďalšou kultovou rozprávkou sú „Príšerky s.r.o.“. Kto z nás sa v časoch tejto rozprávky nebál toho, že mu v noci vylezie zo skrine nejaké strašidlo. Modro-fialová príšerka, Sulley, je jednou z najobľúbenejších Disneyho postáv všetkých čias.

5. WALL-E (2008)

Postapokalyptický svet, kde je zem bez ničoho. Ľudia žijú na kozmickej lodi, kde sa úroveň obezity zvyšuje alarmujúcou rýchlosťou. Osamelý robot, Wall-e, zostane na zemi kvôli tomu, aby ju celý vyčistil od neporiadku. Táto rozprávka nie je až takou smutnou, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Uvidíme tu mnohé vtipné, ale i romantické momenty, ktoré nám vedia spôsobiť niekoľko srdcervúcich momentov.

4. Hľadá sa Nemo (2003)

Kto z nás by nepoznal rozprávku „Hľadá sa Nemo“, klauna očkatého, či neznesiteľne milú Dory? Určite sa nikto taký nenájde. Veď Nemo je večná klasika, na ktorej sme mnohí vyrastali.

3. V hlave (2015)

Rozprávka, „V hlave“ má v sebe hlboké posolstvo, vďaka ktorému sa jej podarilo byť zaujímavou. Príbeh sleduje život Riley, mladého dievčaťa, ktoré čelí pri presťahovaní sa do nového mesta rôznym duševným bojom. Jej emócie sú vykreslené ako samostatné postavičky v zákutí hlavy.

2. Hore (2009)

Lietajúci dom s tisíckami balónov – to je ikonický obraz tejto rozprávky. „Hore je rozhodne jednou z najlepších rozprávok, ktoré kedy Disney vytvoril. Existuje len niekoľko animovaných filmov, ktoré by mali tak silný a emocionálny príbeh. „Hore“ chytí za srdce každého.

1. Shrek (2001)

Kto z nás by nepoznal Shreka – zeleného obra s ušami ako mimozemšťan. Táto rozprávka je spojením všetkých rozprávkových bytostí, ktoré sme kedy videli. Je taktiež plný humoru, romantický, ale i smutných scén, ktoré si pamätáme dodnes.

Aké rozprávky by ste ešte do tohto zoznamu pridali?

Pozri aj: 10+ animovaných filmov pre dospelých, ktoré svojou myšlienkou zahanbili aj tie najväčšie hollywoodske trháky

thecinemaholic.com

 Komentovať (0)