Matej Mensatoris / / Film
Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes sme pre vás pripravili 10 animovaných filmov, ktoré sú ale skôr ako pre mladého diváka, určené pre dospelých. Veď kto tvrdí, že by animáky mali byť iba pre deti?

Princezná Mononoke

Film japonskej produkcie, ktorý nadchne každého filmového gurmána. Keď mladý princ Ashitaka snažiaci nastoliť mier medzi ľuďmi a prírodou stretne princeznú Mononoke, zrazu cíti rozpoltenosť a nevie, na ktorú stranu sa má prikloniť. Film zaujme pútavým dejom, skvelou hudbou a výbornými animáciami. Nechýba veľká dávka fantázie, napätie, či scény, pri ktorých sa budete aj chvíľami báť. V každom prípade môžete očakávať jedinečný filmový zážitok.

inverse.com

Persepolis

Film francúzskej režisérky pôvodom z Iránu zachytáva krutú realitu života v Iráne počas islamskej revolúcie a počas vojny s Irakom. V tejto autobiografickej snímke môžete aj s humorom vnímať odlišnosť kultúr v európskom a arabskom svete. Príbeh rebelantskej mladej dievčiny v tuhom ideologickom režime, je tiež príbehom slobody a ohradeniu sa voči režimu. Film získal viaceré ocenenia a mnohé nominácie a aj preto ho vrele odporúčame vidieť každému.

theredlist.com

Bdelý život

Príbeh muža, ktorý sa snaží oddeliť sny od reality. Pri potulkách svetom diskutuje o zmysle života s mnohými ľuďmi a nazerá tak na život z viacerých uhlov pohľadu od sociologického, náboženského, vedeckého až po umelecký. Experimentálne spracovanie doplnené zaujímavými animačnými postupmi, robí z tohto „animáku“ jedinečný filmový zážitok.

screengoblin.com

Mary a Max

Režisér Adam Elliot vytvoril svoj celovečerný animovaný debut, ktorým ukázal na netradičné priateľstvo dvoch celkom odlišných postáv. Mary je osemročné osamelé dievča žijúce v Austrálii a Max je 44 ročný obézny Žid s Aspergerovým syndrómom žijúcim v New Yorku. Mary odošle list Maxovi, čím sa začína ich priateľstvo. Film sleduje ako Mary dospieva a Maxov prechod zo stredného do staršieho veku. Ich neobyčajné priateľstvo však musí čeliť autizmu, taxidermii, psychiatrii, alkoholizmu, obezite, kleptománii, sexuálnym rozdielom… Silný príbeh, s ešte silnejším koncom, určite osloví každého filmového pôžitkára.

nickyarborough.com

Heavy Metal

Legendárny sci-fi animák z prelomu 70-tych a 80-tych rokov, vťahuje diváka do sveta jedinečnej zábavy, v ktorej sa spája výborná hudba s výtvarným umením. Film spája až tri žánre a to sci-fi, fantasy a horor. Už to je signál, že táto snímka stojí za pozretie. Vo filme nechýbajú tiež sexuálne a nudistické scény, ktoré mu dodávajú punc originality. Zaujímavá grafika ulahodí každému nadšencovi starých kreslených filmov.

gatesthecomic.com

WALL-E (2008)

Tento film je oveľa viac ako obyčajná rozprávka o prechádzke milučkého robota svojimi cestičkami. Je to pravdepodobne najlepšia snímka z dielne Pixar. „WALL-E“ sa zaoberá viacerými rôznymi problémami, a to až do takej hĺbky, že si budete musieť tento film pozrieť viackrát, aby ste ich všetky úplne zachytili. Z milostného príbehu sa dostaneme až k problémom obezity a zmeny klímy.

pixar.wikia.com
pixar.wikia.com

It’s Such a Beautiful Day

Donovi Hertzfeldtovi sa podarilo zjednotiť svoje tri krátke filmy o utrápenom mužovi menom Bill a vytvoriť z nich nový, celovečerný film, s prvkami čiernej komédie. Film je vytvorený technikou jednoduchých línií a je podaný originálnym štýlom. K dokonalosti prispieva aj strhujúci zvukový sprievod filmu. Tomu, kto film nevidel, rozhodne ho odporúčame.

oneroomwithaview.com

Divoká planéta

Psychadelický film, ktorý vznikol aj v spolupráci s Československom. Na planéte Ygam nie sú dominantní ľudia, ale Draagovia, ktorí sú vyspelejší, väčší a silnejší. Ľudí chovajú ako domácich miláčikov. Avšak väčšinu ľudí chcú Draagovia vyhladiť.  Hlavný hrdina, mladý chlapec, uteká na Divokú planétu a tam hľadá kľúč k tomu, ako zvrátiť desivý osud ľudí. Film plný absurdít, rôznych myšlienkových pochodov a zvratov odporúčame každému, kto má vo výhľade filmy, ktoré sú trochu „iné“ ako ostatné.

mubi.com

Temný obraz

Poprepletaný zábavný príbeh o ľuďoch závislých na droge D. Je to ale aj príbeh o vláde, ktorá ničí svojich voličov, ich občianske práva a osobné vzťahy, len preto, aby ich ochránila. Vitajte vo svete paranoje, kde vás každý sleduje, alebo aj nie? Film je veľmi presvedčivý a jeho kvality podčiarkuje aj skvelé herecké obsadenie. A vôbec nevadí, že je to animovaný film.

thedissolve.com

Cesta do fantázie

Desaťročná Chihiro je obyčajné japonské dievča, ktoré s rodičmi objaví vchod do záhadného tunelu. Na jeho druhej strane sa nachádza opustený lunapark. Rodičia sú ale premenení na prasatá a Chihiro sa im snaží pomôcť. Zoznámi sa s duchmi či čarodejníkmi, pričom sa snaží prinavrátiť svojim rodičom ich ľudskú podobu. Režisér Hajao Mijazaki vás svojim skvelým filmom rozhodne dostane.

rule29.com

Trio z Belleville

Melancholická animovaná komédia je celovečerným debutom Sylvaina Chometa. Dej filmu, v ktorom nenájdete veľa dialógov, rozpráva o osamelom chlapcovi, ktorého adoptovala jeho babička. Pod jej vedením sa z chlapca stane favorit slávneho Tour de France. Počas závodu ho však unesie mafia a odvlečie ho ďaleko za oceán do mesta Belleville. Babička ale toto len tak nenechá a chlapca – Šampióna, spolu s trojicou starých dám, idú vyslobodiť z rúk ziskuchtivých mafiánov. Rodinný animovaný film plný napätia, dobrodružstva a zábavy na ktorom si zgustne každý filmový nadšenec.

mubi.com

Pozri aj:

8 filmov, ktoré vás naučia o histórii viac, ako hodiny dejepisu v škole 

7 najlepších animovaných filmov po roku 2010, ktoré si zamilujete a nie sú od Disneyho

interez.sk (mmm), hollywoodreporter.com, csfd.cz

 

Komentovať (0)