Foto: Zdeněk Fiedler [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Na vrchole Ještěd stojí unikátna stavba.

Je symbolom Libereckého kraja a celých severných Čiech. Národnou kultúrnou pamiatkou, stavbou 20. storočia a jedným zo 7 divov Česka. Hotel, televízny vysielač a rozhľadňa Ještěd je unikátnou stavbou, akú by ste v celom Česku ale aj ďaleko za jeho hranicami hľadali len márne. 

Na 1012 metrov vysokom vrchole Ještěd stál obľúbený a turistami vyhľadávaný horský hotel už od polovice 19. storočia. V 60. rokoch toho 20. však vyhorel. V roku 1963 sa preto začalo hovoriť o vybudovaní nového horského hotela aj s televíznou vežou, ktorá by z dominanty regiónu šírila signál dostatočne ďaleko.

Foto: Ještěd v roku 1961 (Josef Jeništa [Public domain], via Wikimedia Commons)
Do projektu sa nakoniec zapojilo viac ako 10 architektov. Víťazným sa stal nakoniec projekt Karla Hubáčeka, ktorý obe funkcie prepojil a vytvoril návrh vysokej veže v tvare jednodielneho rotačného hyperboloidu. Atypická stavba v technistickom štýle vo výške viac ako 1000 metrov nad morom vyrástla do roku 1973 a stála celkom 64 miliónov československých korún.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Region Liberec (@regionliberec),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa tripujeme.cz 👣 (@tripujeme.cz),

Celá stavba vysoká takmer 100 metrov stojí na kruhovom pôdoryse s priemerom 33 metrov. Je obľúbenou turistickou atrakciou v severných Čechách a významnou kultúrnou pamiatkou krajiny. Na 1012 metrov vysokom vrchole tak dnes nájdete trojhviezdičkový rovnomenný hotel s reštauráciou, kaviarňou, barom, no najmä jedinečným výhľadom na okolitú krajinu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hotel Ještěd Official (@hotel_jested_official),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal (@mihaal5),

Na prvom poschodí sa okolo celej stavby nachádza vyhliadková plošina. Tá poskytuje jedinečný výhľad na všetky svetové strany a návštevníci tak môžu pozorovať Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český raj ale aj mestá Liberec či Jablonec. Za pekného počasia je z Ještědu vidieť až do Poľska či Nemecka. Napriek tomu, že sa nejedná o klasickú rozhľadňu, jej návštevu rozhodne nikto neoľutuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Trojan (@trojanmichal),

Na vrchol 1012 metrov vysokého kopca sa môžete dostať hneď štyrmi rôznymi spôsobmi. Buď sa vydáte po klasickej ceste autom, alebo na bicykli, vyšlapete po turistickej trase po svojich, alebo sa jednoducho na vrchol vyveziete lanovkou. Počas zimnej sezóny si pod hotelom a televíznym vysielačom v jednom môžete aj výborne zalyžovať.

rozhlednajested.czrozhlednovymrajem.cz
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )