Foto: McDonald's VIVO! Bratislava/Unsplash

Viete, koľko v hlavných mestách - na Slovensku, v Českej republike a v Rakúsku zarábajú zamestnanci známych rýchlych občerstvení ako McDonald's či KFC?

Mnoho ľudí si svoj život už azda ani nevie predstaviť bez takzvaných „guilty pleasures“, medzi ktoré určite patrí aj fastfood. Odoprieť si jedinečný burger, nezameniteľné hranolčeky, kuracie krídelká, wrapy a ďalšie nezdravé pochutiny je pre niektorých nepredstaviteľná vec. S touto kultúrou sa u nás spájajú predovšetkým 2 značky – McDonald’s a KFC.

V článku sa dozviete:

  • v ktorom meste si dáte najdrahší McDonald’s;
  • aké sú platy zamestnancov v McDonalde a KFC;
  • aké benefity dostávajú;
  • kde zarobia najlepšie.

My sa dnes však nebudeme zaoberať ich produktami, ale pozrieme sa na druhú stranu pultu – k zamestnancom. Zaujímalo nás, koľko títo ľudia dostanú zaplatené a to nielen v jednotlivých značkách, ale naprieč hlavnými mestami. Na paškál sme si zobrali ponuky z Bratislavy, Viedne a Prahy, pričom sme podľa dostupných informácií porovnali platy na zverejnených pozíciách.

Všetky zverejnené informácie sú aktuálne k 11. septembru 2023 a vychádzajú z oficiálnych verejných pracovných ponúk daných zamestnávateľov.

Rakúšanov chránia kolektívne zmluvy

Ako sme už písali v jednom z našich článkov, nástupné mzdy sú v Rakúsku na veľmi podobnej úrovni prakticky v každej oblasti, čo uvidíte aj v dnešnom porovnaní. U našich západných susedov neexistuje nič také, ako na Slovensku minimálna mzda. Ako uvádza portál AMS, zamestnancov chránia takzvané kolektívne zmluvy, ktoré sú vypracované pre široké spektrum odvetví, od priemyslu až po obchod.

Rakúska obchodná komora (WKO) a Rakúska konfederácia odborových zväzov (ÖGB) sa dohodli, že minimálna mzda v kolektívnych zmluvách má byť 1 500 eur v hrubom mesačne. Takmer všetky kolektívne zmluvy však stanovujú vyplatenie miezd a platov 14-krát, čo znamená, že minimálna mzda vypočítaná mesačne je vyššia. Jasne sme to mohli vidieť v našej analýze pracovných ponúk pri známych potravinových reťazcoch, kde nástupné mzdy začínali na úrovni 1 945 eur (Billa), no vyšplhali sa až na sumu 2 566 eur (Lidl).

Ilustračná foto: Unsplash

Za jedlo zaplatíte najviac vo Viedni

Ešte predtým, než sa pozrieme na konkrétne pracovné ponuky, pozrime sa na to, koľko priemerne obyvatelia daných miest za jedlo zaplatia. Podľa portálu Numbeo, ktorý analyzoval ceny tzv. McMeals (vychádza z ponuky McDonald’s a tradične obsahuje jedno hlavné jedlo, ako napríklad burger, prílohu vo forme hranolčekov a veľký nápoj, pozn. red.), si najviac za takúto porciu zaplatia vo Viedni, v priemere 9,50 eura. V Bratislave takáto porcia vychádza na 7,70 eura a v hlavnom meste Českej republiky za ňu zaplatíte 8,19 eura.

Len pre zaujímavosť, najdrahší McDonald’s v Európe si dáte vo švajčiarskom Bazileji, kde McMeal priemerne stojí až 16,74 eura.

Foto: Unsplash

Porovnanie platov – McDonald’s

Najznámejšia a zrejme aj najobľúbenejšia sieť fastfoodových reťazcov na svete sa často pýši dobrými podmienkami ako pre stálych zamestnancov, tak aj pre brigádnikov. Mnoho študentov vyhľadáva počas svojej cesty strednou či vysokou školou zárobok práve v McDonalde, pričom niektorí sa rozhodnú svoju kariéru budovať práve tu. Je však ikonický fastfood skutočne oproti konkurencii taký výnimočný?

Keď sa pozrieme na aktuálne voľné pozície v našom hlavnom meste, McDonald’s ponúka brigádnikom zhodný príjem od 5,30 eura na hodinu. Základná zložka mzdy je 4 eurá na hodinu, euro na hodinu je príspevok na udržiavanie uniformy a ďalšie príplatky môže brigádnik nadobudnúť prácou v noci a cez víkend. Čo sa týka hlavného mesta Českej republiky, hodinová odmena je stanovená na 121 korún, čo je v prepočte 4,97 eura. Ako benefity sú v ponuke uvádzané zľavy v reštauráciách McDonald’s a u partnerov. Pri Rakúskom McDonalde sme sa, bohužiaľ, k presnej hodinovej odmene pre brigádnikov nedostali.

Foto: Unsplash

Na druhej strane, naši západní susedia majú pri pracovných pozíciách v tomto fastfoode ponuku práce pomerne široko rozvetvenú a špecifikovanú. Prakticky všetky full-time ponuky však vychádzajú z rovnakého čísla určeného kolektívnou zmluvou. Nástupný plat je ako pri zamestnancoch reštaurácie, tak aj v McCafé na úrovni 1 800 eur a zamestnávateľ sľubuje aj mesačné stravné až do výšky 200 eur.

Čo sa týka Bratislavy, tu sú pozície s trvalým pracovným pomerom hodnotené rôzne, dokonca aj v závislosti od prevádzky. Baristovi v McCafé ponuka sľubuje výplatu od 1 140 eur – základná zložka mzdy je 5,35 eura na hodinu, príspevok na udržiavanie uniformy 1,30 eura na hodinu a zamestnanec má tiež nárok na všetky zákonné príplatky. Zamestnanec reštaurácie na Prievozskej ulici má uvádzanú mesačnú mzdu na úrovni od 1 160 eur, pričom v Danubii to je od 1 115 eur mesačne. Pochopiteľne, rozdiely vo finálnej mzde súvisia s konkrétnou pracovnou náplňou, ktorá ale z ponúk priamo nevyplýva.

Najnovšie články