Romana Elischerová

Ak máte radi kreatívne, no hlavne ručne robené veci, určite sa vám bude páčiť tvorba, ktorú vám chceme predstaviť. Romana vytvára nádherné ručne robené veci, ktoré jednoducho musíte vidieť.

Tvorba jej bola blízka už od malička, no každodenne sa jej venuje len štyri či päť rokov. Ľudia majú zároveň väčšinou pri tvorení určitý koncept, ktorého sa držia, 24-ročná Romana je úplný opak. Rada vymýšľa každý deň niečo iné, skúša nové techniky a sama sebe dokazuje, že s trochou trpezlivosti a času je schopná vyrobiť takmer všetko.

Predstav nám svoju tvorbu. Ako si s ňou začala? Je v niečom špecifická?

Ako prvé som začala vyrábať náušnice, neskôr náramky, čelenky a rôzne ďalšie doplnky. Potom ma chytilo šitie, tak som pridala motýliky či jednoduchšie ručne šité vaky. Tie dotváram maľovaním pomocou textilných farieb, rovnako ako aj tričká, mikiny, tenisky či detské dupačky. Veľmi rada zároveň recyklujem veci akéhokoľvek druhu a mám radosť z toho, keď im nájdem nové využitie. Od malých plechových štuplíkov z fliaš cez staré knihy či bicykel Favorit zo šesťdesiatych rokov až po kopu handier visiacich v skrini.

Romana Elischerová

Je vidieť, že ťa táto práca naozaj baví. Čo pre teba znamená handmade?

Handmade je činnosť, vďaka ktorej moje nápady nemusia zostať len v hlave. Je to pre mňa priestor na vymýšľanie, odreagovanie, zrelaxovanie a vybláznenie sa. Niekedy prídu dni, kedy treba vyriešiť milión ďalších, nie práve príjemných vecí. A tvorenie je pre mňa spôsob, ako neriešiť, vypnúť a aj takéto dni si vedieť spríjemniť. Každý človek má svoj vlastný svet v niečom inom.

Romana Elischerová

Vidíš v tejto práci aj nejakú nevýhodu?

Vždy sa nájdu aj mínusy. Potom je treba len prekonať lenivosť, nakopnúť fantáziu a nejako to vyriešiť. Určite je ťažké sa týmto na Slovensku uživiť, ale podľa mňa to nie je to nemožné – čo vlastne v praxi dokazujú mnohí talentovaní a šikovní Slováci.

Romana Elischerová

Na výrobu potrebuješ aj mnoho materiálu, ktorý nie je vždy po ruke. Kupuješ ho v špeciálnych obchodoch ?

Často sa túlam po sekáčoch a blších trhoch a hľadám originálne a kvalitné kúsky, ktoré by som mohla nejakým spôsobom prerobiť. Tieto veci prešívam, domaľúvam, strihám a hocijakým iným spôsobom upravujem. Tak vznikajú nové kúsky, ktoré sú super nositelné, veľmi kvalitné, a pritom stáli len pár šupov a trošku snahy.

Romana Elischerová
Romana Elischerová

Čomu sa momentálne venuješ?

V poslednej dobe sa často venujem výrobe rôznych svadobných doplnkov ako napríklad pierka, kvetované čelenky, malé detailné dekorácie na stôl, ručne šité fotoalbumy či zdobené poháre. Tento smer je pre mňa veľmi zaujímavý, pretože každý svadobný pár má svoju konkrétnu a presnú predstavu a vždy vyrábam niečo úplne na mieru. V dnešnej dobe sú svadby uvoľnenejšie a možností kreatívne sa vyžiť je nekonečno. Ešte by som spomenula, že veľmi rada cestujem, čo ma zas inšpirovalo k vytváraniu cestovateľských máp, ktoré skrývajú spomienky na navštívené miesta. Pri pohľade na mapu navštívených destinácií sa vo vás okrem nostalgie prebudí aj pocit, že musíte ísť znova do sveta a vyplniť všetky tie prázdne miesta – aspoň u mňa to tak funguje 😉 Mapy kreslím buď na stenu alebo na plátno – to je mojou veľkou vášňou.  Každá mapa zároveň zostáva jedinečná pre jednu konkrétnu osobu, z čoho mám veľmi uspokojujúci pocit.

Romana Elischerová
Romana Elischerová

Čo ťa vlastne k takejto tvorbe viedlo? Dá sa povedať, že je to tvoj koníček?

Potrebovala som začať robiť to, čo ma vždy bavilo. Kreatívne sa vyžiť a pretransformovať tie nápady do niečoho hmotného. Moja stredná aj vysoká škola majú ekonomické zameranie, a to, povedzme si úprimne, nie je až tak zábavný odbor. Vôbec som si na začiatku nemyslela, že v najbližších rokoch strávim takmer každý jeden deň tvorením. Nebolo to v pláne, ale som za to rada. Áno, zatiaľ to je iba koníček, ale usilovne pracujem na tom, aby som sa tomu mohla venovať naplno.

Na tvojej fanpage  je veľa krásnych vecičiek. Odkiaľ berieš inšpiráciu?

Nikdy neviete, kde na inšpiráciu natrafíte. Je prakticky všade a vnímam ju väčšinou celkom spontánne. Niekedy ma inšpiruje zaujímavý človek na ulici, pri ktorom si poviem, že by sa mu páčilo toto a toto, inokedy len chcem vyskúšať niečo nové a dotvorenie väčšinou príde v procese tvorby samé. Veľmi veľkou inšpiráciou sú pre mňa samotní ľudia okolo mňa. Za tých päť rokov je moja tvorba dosť rozmanitá, takže mnohí moji kamaráti majú pocit, že by som im mohla vyrobiť aj niečo úplne iné a šialené. Dajú mi nápad, opíšu svoju predstavu a potom mi nechajú viac menej voľnú ruku. To ma neskutočne baví.

Romana Elischerová
Romana Elischerová

Je toho naozaj veľa. Prezraď nám, čo vyrábaš najradšej.

Každý deň robím niečo iné a to je asi dôvod, prečo ma to všetko stále baví. Ak by som si ale mala zo všetkého vybrať len jedno, tak je to asi recyklovanie oblečenia a redesign. Ak sa mi niečo podarí pretvoriť, mám z toho vážne dobrý pocit, že som nekúpila nič nové, a predsa niečo nové mám. V tomto smere vidím do budúcna veľký význam aj z hľadiska životného prostredia. Veľmi ma tiež teší, keď vyrábam svadobné veci. S tým je spojená radosť svadobčanov a tiež moja, že môžem prispieť kúskom svojej tvorby k dotvoreniu tak krásneho dňa. Mojim malým snom je mať aspoň raz po vizuálnej stránke vo vlastnej réžii celú svadbu – od pozvánok, pierok, fotoalbumu cez kvetiny a záhradné osvetlenie až po detaily stoličiek, pohárov a všetkého ostatného. Snáď to bude skôr ako na tej mojej 😀

Romana Elischerová

Tvoríš sama alebo je tu ešte niekto, kto ti pomáha?

V tomto som absolútne panovačná, pretože všetko chcem mať spravené úplne podľa seba. Jediná osoba, za ktorou sama prídem, keď si už neviem rady ani pomoci, je moja mamina. Tá má v malíčku štrikovanie, šitie, vyšívanie, všetky tieto ručné práce a je to najšikovnejšia žena, akú poznám. Veľmi mi však pomáhajú aj mladí ľudia okolo mňa, ktorí sú neskutočne šikovní v rôznych oblastiach. Na Slovensku ich je veľa a v mojom okolí tiež. Keď sa spojí tvorba, nápad a šikovnosť fotografa či grafika, vznikne z toho krásna spolupráca. Spájanie kreatívnych ľudí z rôznych oblastí ich navzájom obohacuje a zároveň z toho vychádzajú pekné výsledky.

Pre koho sú určené všetky tie veci? Mohla by som si kúpiť nejakú vec aj ja? Ako to vlastne funguje?

Väčšinou ma oslovujú ľudia z môjho okolia, ale často aj neznámi, ktorí nejakým spôsobom natrafili na moju fanpage či blog. Funguje to úplne jednoducho – zatiaľ len cez správu, kde si prečítam želanie a skúšam nájsť spôsob a možnosti, ako ho splniť. Vecičky sú určené pre každého, kto má rád niečo iné alebo vyrobené na mieru. Postupom času plánujem nejaký jednoduchý e-shop, kde budem sústreďovať aj vopred vyrobené vecičky.

Romana Elischerová
Romana Elischerová
Romana Elischerová

Chcela by si sa svojou tvorbou časom aj živiť? Aké sú tvoje plány?

Jediné, čo ma časovo obmedzuje, je škola, ktorú však chcem dokončiť a k tomu mi už veľa nechýba. Je paradox, že študujem niečo celkom iné a aj tak dávno viem, že chcem robiť práve toto. Nikdy však nie je na škodu naučiť sa niečo viac. Plánujem to nejako celé spojiť, vytvoriť si malú dielňu alebo ateliér, v ktorom by som robila všetko od vybavovania objednávok cez návrhy, výrobu až po marketing a fotenie finálnych výrobkov poriadnou fotografickou technikou. Mám presnú predstavu o mieste, kde budú vznikať stále nové a nové nápady, spolupráce, kde budú mať otvorené dvere kreatívni ľudia s dobrými nápadmi a občas dáme aj nejaký ten večer pri pivku s kamarátmi. Budem sa snažiť, ako najlepšie viem.

Ak vás zaujala Romankina tvorba tak ako nás, môžete ju nájsť aj na Roumi’s Inaures – handmade.

Pozri aj: Medzitým v MHD: 20+ skutočných hlášok z bratislavskej MHD, po ktorých zistíš, že počúvať cudzie rozhovory sa skutočne oplatí

interez.sk (Anna Zábojníková)
Príbehy
0
Komentovať (0)