Pixabay

Lukáš Mužla / / News
V roku 2017 vás budeme znovu pravidelne informovať o tých najzaujímavejších nebeských predstaveniach nad našimi hlavami. Nový rok otvára najvýdatnejší meteorický roj vôbec - Kvadrantídy.

V roku 2017 vás tak ako v tom minulom budeme pravidelne informovať o tých najzaujímavejších astronomických udalostiach, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť na vlastné oči. Nový rok sa ešte poriadne ani nerozbehol a nás už čaká jedno z jeho najväčších nebeských divadiel na nočnej oblohe. Meteorický roj Kvadrantídy, ktorý patrí medzi najvýdatnejšie meteorické roje vôbec bude mať tento rok najideálnejšie možné podmienky na jeho pozorovanie. 

Kvadrantídy majú svoj radiant, teda miesto z ktorého ich môžeme vidieť „vychádzať“ v súhvezdí Pastier. Pôvod týchto meteorov pochádza z názvu dnes už zaniknutého súhvezdia Nástenný kvadrant, ktorého hviezdy sú dnes už súčasťou súhvezdí Pastier, Drak a Herkules. Každoročne sú Kvadrantídy najaktívnejším meteorickým rojom vôbec a teda rok 2017 začína asi najvýznamnejšou astronomickou udalosťou tohto roka.

sky-watching.co.uk
sky-watching.co.uk

Výdatnosť Kvandrantíd je každoročne veľmi premenlivá a pohybuje sa od 60 až do 200 meteorov za jednu hodinu. Tento rok sa ich výdatnosť odhaduje až na 100 meteorov za hodinu a je teda celkom nemožné, aby ste ich aspoň zopár nevideli. Meteorický roj je aktívny už od samého začiatku nového roku, teda od 1. januára a končí na Troch kráľov. Maximum roj dosahuje pravidelne v noci z 3. na 4. januára.

astro.cz
astro.cz

Ak teda chcete začať rok 2017 s týmto ohromným nebeským divadlom, nemali by ste váhať a na noc z 3. na 4. januára sa určite vydať na vhodné tmavé miesto, dostatočne vzdialené od väčších miest. Kvadrantídy budú mať tento rok najideálnejšie podmienky. Mesiac totiž po polnoci zapadne za horizont, a teda vaše pozorovanie nebude rušiť jeho svit. Maximum Kvadrantíd začína už o 15.00, keď budú na našej oblohe kvôli Slnku stále nepozorovateľné. Ak sa však vydáte na pozorovanie po polnoci, užijete si nebeské divadlo do sýtosti.

elmundo.es
elmundo.es

S najbližšou astronomickou udalosťou prídeme znovu začiatkom februára, keď budeme môcť pozorovať nezvyčajné zatmenie Mesiaca, ktoré sa znovu zopakuje až v roku 2020. 

interez.sk (Lukáš M.)


Komentovať (0)