Foto: maxpixel.net (ilustračné)

Starú čínsku vázu nájdenú na povale vydražili za vyše 16 miliónov eur.

Dôkazy, že poklady môžu ležať dlhoročne nepovšimnuté a zapadnuté prachom, pokojne aj na povale sa ukazujú ako možné. O tom sa presvedčila aj jedna francúzska rodina, ktorá našla starožitnú čínsku vázu vo svojom vidieckom dome. Do aukčnej siene ju priniesli v škatuli od topánok. Teraz sa tešia z miliónového nálezu.  

Za viac ako 16 miliónov eur vydražili v utorok v Paríži starožitnú čínsku vázu, ktorú náhodou objavila istá francúzska rodina na povale vidieckeho domu. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie aukčnej spoločnosti Sotheby’s.

Porcelánové dielo vyzdobené maľbou s motívom krajiny, ktorej súčasťou sú jelene a žeriavy, pochádza z éry čínskeho cisára Čchien-lung vládnuceho v 18. storočí. Vyrobené bolo v cisárskych dielňach mesta Ťing-te-čen.


Totožnosť kupujúceho nebola zverejnená, podľa hovorkyne Sotheby’s však bol na dražbe osobne prítomný. Spolu s poplatkami ho bude váza stáť necelých 16,2 milióna eur. Hodnota diela bola pritom odhadovaná na 500.000-700.000 eur.

Nič netušiaca rodina priniesla vázu v škatuli od topánok priamo do parížskej pobočky Sotheby’s, kde experti zistili jej vysokú hodnotu. Predpokladá sa, že jeden z predkov rodiny ju kúpil koncom 19. storočia takisto v Paríži. Starí rodičia predávajúceho zdedili vázu od strýka, ktorý zomrel v roku 1947.


Vydražená váza typovo patrí do tzv. Famille Rose – „rodiny“ čínskeho porcelánu s prevažujúcimi ružovkastými odtieňmi. V súčasnosti je však známa iba jedna ďalšia váza podobného tvaru a štýlu. Nachádza sa v parížskom Guimetovom múzeu ázijského umenia.

Pozri aj: Pod Tatrami objavili poklad nevyčísliteľnej hodnoty. V zakopanom krčahu sa nachádzalo takmer 900 strieborných mincí

 

Príbehy
0
Komentovať (0)