Foto: unsplash/ Luis Tosta

Často vodou plytváme bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali.

Považujeme totiž za samozrejmosť, že nám tečie z kohútika studená či teplá voda, kedykoľvek potrebujeme. Nejeden z nás má zlozvyky, ktoré k prostrediu nie sú príliš šetrné. No ak sa trochu posnažíme, uľavíme nielen svojej peňaženke, ale aj ťažko skúšanej prírode. Ako zabrániť plytvaniu vody?

Čakanie na chladnejšiu vodu

V lete občas všetko, čo potrebujeme, je osviežiť sa pohárom ľadovej vody. Ak však chcete, aby z kohútika tiekla naozaj studená voda, mnohí z vás ju zrejme nechajú chvíľku tiecť. Takýmto spôsobom sa však vyplytvá prekvapivé množstvo vody. Ak chcete mať studenú vodu vždy po ruke aj bez tečúceho kohútika, naplňte si vodu do väčšej fľaše a dajte ju do chladničky.

Stará toaleta

Štatistiky tvrdia, že najviac vody v domácnosti pohltia práve toalety. Novšie spotrebujú na jedno spláchnutie približne 8 litrov vody, pričom pri starších toaletách je to až o 4 litre viac. Odborníci preto odporúčajú zvážiť namontovanie novších druhov toaliet, ktoré sú o niečo šetrnejšie a na jedno spláchnutie minú len približne 3 litre vody.

Foto: unsplash

Rastliny

Kto by nechcel mať peknú, prekvitajúcu záhradku. Ak však pestujete v suchom podnebí rastliny, ktoré vyžadujú veľké množstvo vody, je to taktiež plytvanie. Odborníci preto odporúčajú zvážiť výber rastlín, ktoré vo svojej záhradke vysadíte. Keď ste sa však rozhodli pre také, ktoré potrebujú viac vody, pokúste sa čo najviac využívať napríklad dažďovú vodu, ktorú môžete zhromažďovať do vhodne umiestneného suda pod odkvapom. Okrem toho je ideálne, ak vonkajšie rastliny polievate skoro ráno alebo naopak, až večer. Ak totiž polievate poobede, teda počas najteplejšej časti dňa, množstvo vody sa veľmi rýchlo vyparí.

Čisté chodníky

Keď je sucho a prašno, ideálny spôsob ako umyť chodník, či terasu pred domom, je spláchnuť ich hadicou. Takéto upratovanie vás však môže stáť až 100 litrov vody, odporúčame preto zvoliť iné metódy, napríklad radšej pozametať.

Kvapkajúci kohútik

Chápeme, že máte veľa starostí, málo času a opravu kvapkajúceho kohútika v kuchyni odkladáte stále na neskôr. No je najvyšší čas zmeniť to a investovať do opráv. Aj keď sa to totiž nezdá, vďaka kvapkajúcemu kohútiku sa ročne vyplytvajú tisícky litrov vody.

Foto: unsplash

Poloprázdna umývačka riadu

Umývačka riadu je skvelým pomocníkom v domácnosti, no treba vedieť, ako ju správne využívať, aby ste čo najviac ušetrili. Najlepšie urobíte, ak budete používať umývačku riadu len vtedy, ak máte toľko riadu, aby ste ju celkom zaplnili. Ak ju zapínate poloprázdnu, plytváte nielen vodou, ale aj elektrinou. To isté platí aj o práčke, perte vtedy, až keď máte dostatok bielizne na to, aby ste práčku celkom zaplnili.

Ako si umývate zuby?

Keď si umývate zuby, tečie vám pri tom celý čas voda? V takom prípade vyplytváte pri každom umývaní niekoľko litrov vody. Nezabúdajte teda kohútik zatvárať a pustite vodu len vtedy, keď ju budete potrebovať.

Nezabúdajte, že šetrením vody pomôžete nielen životnému prostrediu, ale ušetríte si aj množstvo výdavkov.

sciencealert, voda-portal
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )