Lukáš Mužla / / Svet
Najdlhšia železničná trať na svete. Jedna z najimpozantnejších stavieb, ktoré človek kedy postavil. Významný dopravný koridor, ktorý nemá na svete nemá konkurenta. To všetko a oveľa viac je Transibírska magistrála, ktorá v týchto dňoch oslavuje veľké jubileum.

Transibírka magistrála je najdlhšou železničnou traťou na svete. Meria neuveriteľných 9288 kilometrov a spája Moskvu s strategicky významným mestom Vladivostok. Už zo samotného názvu vyplýva, že sa železnica tiahne naprieč veľmi nehostinným prostredím Sibíru. Jej stavba trvala celých 25 rokov a v týchto dňoch oslavuje železnica významné jubileum. Od jej prvého využitia prešlo už celých 100 rokov.

Nezabudnite ani na náš starší článok, v ktorom sme vám ukázali ako dnes vyzerá opustený, vyše 100 ročný luxusný Orient Express.

Rusko v druhej polovici 19. storočia začalo naplno pociťovať nevýhody svojej obrovskej rozlohy. Európska časť bola od tej tichomorskej vzdialená na tisíce kilometrov a Rusku chýbalo kvalitné a rýchle dopravné spojenie, prostredníctvom ktorého by sa mohli tieto vzdialené oblasti navzájom podporovať. Vznikol preto nápad vybudovať naprieč Sibírskou oblasťou najdlhšiu železnicu planéty. V roku 1891 začali na tejto dodnes neprekonanej stavbe prvé práce. Stavba trvala dlhých 25 rokov až do októbra 1916 keď sa otvorením mosta cez rieku Amur stala celá trať konečne priechodnou.

transibirska-magistrala-9
dailymail.co.uk
transibirska-magistrala-1
dailymail.co.uk
transibirska-magistrala-2
dailymail.co.uk

Pri budovaní železnice sa museli pracovníci vyrovnať s mnohými problémami. Okrem nepriaznivého počasia a mrazov, ktoré na Sibíri bežne dosahujú -40°Cm ich často prepadávali kriminálnici, ktorí premrznutých robotníkov pokladali za ľahkú obeť. Rovnako to videli aj sibírske tigre, ktoré si z času na čas na svoj jedálniček pripísali aj týchto robotníkov. Po otvorení trvala cesta celou Transibírskou magistrálou približne mesiac. Dnes je to však len jeden týždeň.

transibirska-magistrala-3
dailymail.co.uk
transibirska-magistrala-4
dailymail.co.uk

Železnica prekonáva celkom 9288 kilometrov a 16 časových pásiem. Prechádza 80-timi mestami a vedie ponad 16 veľkých riek. V roku 1929 bola začatá elektrifikácia tejto železničnej trate, no dokončená bola až v roku 2002. V súčasnej dobe slúži najmä pre turistov a nad osobnou dopravou prevažuje tá nákladná. Transibírska magistrála totiž preváža ohromné množstvo ruského exportu a importu.

transibirska-magistrala-5
dailymail.co.uk
transibirska-magistrala-7
dailymail.co.uk

Ak by ste sa chceli odviezť celou Transibírskou magistrálou z Moskvy až do Vladivostoku, bude vás to stáť asi 560 eur za lístok v prvej triede. Najlacnejšie miestenky však stoja asi 120 eur čo je na vzdialenosť viac ako 9200 kilometrov veľmi výhodná cena. Vo vlaku, ktorý z Moskvy odchádza už 40 rokov každé dva dni nájdete knižnicu, posilňovňu, klavír, mramorové kúpeľne a reštauráciu.

transibirska-magistrala-8
dailymail.co.uk

Najlepšie časti Transibírskej magistrály nie sú ešte zďaleka za nami. V budúcnosti sa plánuje trať predĺžiť a vytvoriť tak železničné spojenie medzi Londýnom a Tokiom, ktoré by otvorilo celkom nové dopravné možnosti.

interez.sk (Lukáš M.), dailymail.co.uk
0
Komentovať (0)