foto: Flickr CC 2.0 - Timothy Takemoto, Jorge from Tokyo, Japan [CC BY 2.0], Wikimedia Commons

Keď sa povie Yakuza, väčšine ľudí príde na um nebezpečná japonská mafia.

Popísať Yakuzu však nie je také jednoduché. Nie je to len mafia, je to súčasť japonskej kultúry, ktorá prežíva už 400 rokov, má svoje pravidlá a zvláštnosti, o ktorých vie málokto. Čo všetko by ste mali o Yakuze vedieť?

V roku 2011 Japonsko zasiahlo zemetrasenie a tsunami a množstvo ľudí sa len bezmocne prizeralo, ako im mizne domov priamo pred očami. Nečakane sa však objavila pomoc, do postihnutej oblasti začali prichádzať autá a jedno za druhým ponúkali obyvateľom, ktorí prišli o všetko, deky, jedlo a pitnú vodu. Pomocnú ruku však neposkytla vláda, ale najobávanejší japonský kriminálny gang, Yakuza.

Toto nebol prvý prípad, kedy sa Yakuza rozhodla zasiahnuť. Podobne aj po zemetrasení v Kobe v roku 1995 boli na mieste nešťastia prví, aby obyvateľom pomohli. Okrem toho, pomocnú ruku podali aj po nešťastí vo Fukušime, Yakuza tam poslala svojich mužov, aby pomohli zmierniť následky.

Keď sa správy o pomáhajúcej Yakuze dostali do sveta, ľudia krútili hlavami, mnohí nechápali, prečo by sa kriminálnici niekomu pokúšali pomáhať. Yakuza však nie je a nikdy nebola len obyčajná mafia. Existuje už vyše 400 rokov a je to komplexný systém, o ktorom len máloktorý nezasvätený človek vie všetko.

Foto: wikipedia

Prečo Yakuza pomáhala po zemetraseniach? Riadi sa kódom zvaným Ninkyo. Členovia hovoria, že tento kód riadi a ovplyvňuje ich život a podľa neho nemôžu nechať nikoho trpieť. Manabu Miyazaki, ktorý je autorom viac než stovky kníh o Yakuze hovorí, že kód má korene ďaleko v histórii. Manabu tvrdí, že Yakuza kedysi pozostávala z vydedencov. Tí vedia, čo to znamená trpieť, preto nechcú dopustiť, aby trpel niekto iný.

Vydedenci, o ktorých Manabu hovorí, patrili do kasty Burakumin a v spoločenskom rebríčku boli tak nízko, že mali zakázané dotýkať sa iných ľudí. Boli považovaní za nečistých a hovorilo sa, že pracovali so smrťou, pretože sa živili ako mäsiari alebo spracovávali kože. Burakumin museli žiť oddelene od ostatných a po roku 1600 dokonca vyšiel zákon, ktorý zakazoval ich deťom vzdelanie a vydedenci museli mať vlastné mestá. Neraz nemali inú možnosť na výber, len uchýliť sa ku kriminalite. Aby mali čo vložiť do úst, niektorí kradli, iní si zas napríklad otvorili ilegálne podniky. Tak sa zrodila Yakuza.

foto: by apes_abroad.flickr.com, CC BY-SA 2.0, Link

Ak si myslíte, že toto je už hudbou minulosti, ste na omyle. Zoznamy kolujú Japonskom ešte aj dnes a potomkovia pôvodných vydedencov musia stále znášať následky, napríklad v zamestnaní. Ešte aj dnes tvoria Yakuzu až spolovice práve potomkovia vydedencov. Podarilo sa im však získať si rešpekt a dnes sa k nim už nesprávajú tak, ako kedysi k Burakumin. Yakuza si vybudovala vlastný súbor pravidiel, ktorých základom je poslušnosť, mlčanie a vernosť.

Ak sa človek rozhodol, že chce byť členom Yakuzy, musel prejsť rituálom a prijať vodcu za svojho otca a Yakuzu za svoju rodinu. V niektorých prípadoch sa dokonca očakáva, že každý nový člen celkom preruší kontakt s biologickou rodinou. Neodmysliteľnou súčasťou každého člena je pestrofarebné tetovanie pokrývajúce veľkú časť tela. Hovorí sa mu irezumi a tvorí sa za pomoci ostrého bambusu. Ďalším zvykom je odrezanie si článku z malíčka v prípade, ak člen poruší niektoré z pravidiel. Ak sa tak stane, malíček musí odovzdať svojmu vodcovi. V minulosti znamenalo odrezanie časti malíčka oslabenie úchopu meča a väčšiu závislosť na ostatných členoch.

Postupom času si Yakuza získala aj dôveru vlády a tá členov v istých prípadoch dokonca požiadala o pomoc. Napríklad, keď Japonsko navštívil prezident Eisenhower, osobných strážcov volili práve z radov Yakuzy. Aj keď jedným z pravidiel Yakuzy je zákaz kradnúť, nie všetci členovia ho plne rešpektujú a svoje nekalé praktiky maskujú ako obchodovanie, čo vrhá na Yakuzu temný tieň. Takmer každá importovaná droga sa v Japonsku nachádza práve vďaka Yakuze.

Ďalším problémom je prostitúcia a predávanie žien do zahraničia. Je však takmer nemožné členom Yakuzy niečo dokázať a obviniť ich. Yakuza má toho pod palcom mnoho, no vláda občas radšej privrie oči, akoby mala prísť o výhody.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články