Foto: Alcatrazhistory.com

21. marca 1963 zatvorila svoje brány po 29 rokoch prevádzky najznámejšia väznica v Amerike – Alcatraz.

V tomto väzení sa nachádzalo množstvo ľudí, ktorých trestné činy preslávili po celom svete. Jedným z nich bol aj vrah, Rober Stroud, známy ako “vták” Alcatrazu.  

Rozhovor s Robert Stroudom je fascinujúci. Doktori mu diagnostikovali psychopatiu, ale počas viac ako 50 rokov vo väzení sa stal rešpektovaným ornitológom. Stal sa autorom dvoch významných kníh, ktoré sa zaoberali vtáctvom, ale aj chrobákmi. Počas rokov strávených vo väzení sa stal tzv. rehabilitovaným väzňom a predpoklad, že by sa vrátil ku kriminálnej minulosti, nebol pravdepodobný.

Narodil sa v roku 1890 v Seattli a počas detstva bol zneužívaný vlastným otcom. Keď mal 13 rokov, utiekol z domu a jeho život sa rútil do neznáma. Dostal sa až na Aljašku, kde ho už v 18 rokoch poznali ako známeho pasáka. V roku 1909 zavraždil jedného barmana za to, že údajne neplatil prostitútku za jej služby. Vo väzení sa správal veľmi zle.

Zabil svojho spoluväzňa, dobodal strážnika len kvôli tomu, že odmietol vidieť svojho brata, ktorý ho do väzenia prišiel navštíviť. Doktori uvažovali o jeho psychickom rozpoložení. Do úvahy pripadalo množstvo faktorov, ktoré mohli ovplyvňovať jeho správanie. Avšak ani jeden z nich neospravedlňoval to, čo urobil. Na základe týchto činov mu bol trest zvýšený na trest smrti obesením. Jeho matka však prosila samotného prezidenta o to, aby mu trest znížili, čo sa jej aj podarilo. Prezident Woodrow Wilson zmenil rozsudok v roku 1920 a Robert Stroud dostal doživotie.

alcatrazhistory.com

Nasledujúcich 30 rokov sa pokúšal žiť normálny život aj napriek tomu, že sa odohrával za väzenskými múrmi. Vo väzení v Leawenworthovej väznici mu bolo umožnené chovať rôzne druhy vtáctva, najmä kanáriky, ktoré pozoroval a študoval. Svoje výsledky zaznamenával v knihe Choroby kanárikov, ktorá si získala obdiv mnohých ornitológov. Počas jeho výskumov používal rôzne nástroje a chemikálie, vďaka ktorým dokázal vyrábať alkohol. Strážnici to zistili a všetko vybavenie mu zhabali.

alcatrazhistory.com

V roku 1942 bol preradený na Alcatraz, kde strávil ďalších 17 rokov života. Väčšinu tohto času strávil vo väzenskej nemocnici. V roku 1959 ho posledný krát presunuli do federálneho väzenia v Missouri, kde v roku 1963 zomrel. V posledných rokoch svojho života sa začal učiť francúzštinu, čo poznamenalo aj jeho posledné slová pred smrťou.

alcatrazhistory.com

Napriek násilnej a kriminálnej minulosti, bol Stroud v posledných rokoch hodnotený veľmi pozitívne. Jeden sudca ho dokonca opísal ako skromného človeka, ktorý skutočne miloval ornitológiu. Carl Sifakis, autor kníh o amerických väzniciach, ho vykreslil ako odborníka na vtáctvo a najznámejší prípad sebarealizácie a rehabilitácie v americkom väzení.

Pozri aj: Fotografka spravila sériu snímok, ktoré ukazujú bežný deň na klinike, kde sa lieči homosexualita

biography.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )