Určite ste už počuli o čírom zle menom Jeffrey Dahmer alebo John W. Gacy. Počuli ste však už o Robertovi Blackovi, ktorý je notoricky známy najmä v Škótsku?

S Robertom Blackom sa nespája nič dobré. Už jeho meno naznačuje, že mal čiernu dušu. Bol to notoricky známy sériový vrah a pedofil, ktorý medzi rokmi 1970 a 1980 doslova lovil deti, napádal ich a vraždil. Bol spájaný so stovkami prípadov obťažovania a podozrivý z niekoľkých prípadov zmiznutia detí. Jeho skutky boli natoľko ohavné, že na jeho nájdenie a uväznenie sa zorganizoval najväčší hon na človeka v tých dobách.

Ako väčšina známych vrahov, ani Robert nemal ľahké detstvo. Vyrastal bez rodičov a už ako dieťa mal zvrátené sexuálne fantázie. Black sa narodil žene menom Jessie Hunter Black neďaleko Edinburghu a okamžite bol zverený do rúk náhradnej opatery. V rodnom liste nikdy neuviedli meno Blackovho otca. Ujali sa ho Jack a Margaret Tulipovci. Robertova výchova bola náročná. Bol zvláštne a medzi rovesníkmi neobľúbené dieťa. Čas strávil radšej osamote a k ostatným deťom býval prehnane agresívny.

escritoconsangre1.blogspot.sk

Spočiatku bol Black prichytený len pri menších priestupkoch – až do veku dvanásť rokov, kedy veci nabrali prudší spád a spolu s ďalšími dvoma chlapcami sa pokúsil znásilniť na školskom dvore svoju spolužiačku. Kým Robert dosiahol teenagerský vek, stal sa z neho desivý psychopat so sklonmi k pedofílii a neodolateľnou túžbou zavádzať si do análneho otvoru rôzne predmety ako nohy od stola, fľaše od vína, či telefón. Okrem toho mal rôzne iné fetišistické záľuby.

mirror.co.uk

Keď umrela Blackova pestúnka, bol umiestnený v detskom domove, kde sa jeho zvrátené túžby ešte viac stupňovali. Začal mať pocit, že chce byť dievča a bol posadnutý ženskými pohlavnými orgánmi. Ako 15-ročný si našiel prácu ako poslíček a neskôr pred psychiatrom priznal, že v tom čase obťažoval 30 až 40 dievčat. Netrvalo dlho a Robert bol z obťažovania aj oficiálne obvinený. Stalo sa tak, keď odlákal 7-ročné dievčatko do opustenej budovy pozrieť sa na škatuľu mačiatok. Tam ju škrtil, kým neupadla do bezvedomia a zneužil ju. Dievčatko bolo neskôr objavené, ako sa túla po uliciach uplakané, zakrvavené a zmätené. Na počudovanie, Robert neskončil vo väzení.

i3.dailyrecord.co.uk

Po obvinení z obťažovania sa Black vrátil späť do mesta, kde vyrastal a nasťahoval sa k páru, ktorý mal 7-ročnú dcéru. Pár nechal často Roberta dievčatko strážiť a on situáciu okamžite využil. Trvalo takmer rok, kým rodičia odhalili Robertove úchylnosti. Hneď kontaktovali políciu a zažalovali ho. Black bol uznaný vinným v troch prípadoch sexuálneho napadnutia. V roku 1967 ho poslali do polepšovne v Brightone, ktorá slúžila na nápravu delikventov.

ghosthuntevents.co.uk

Blackov psychológ verí, že Brighton bol pre neho nočnou morou. Robert bol totiž viac než ochotný väzenským psychológom a kriminalistom opisovať detaily svojho života od nepekného detstva až po znásilnenia v detskom domove, avšak odmietal hovoriť o čase strávenom v polepšovni. Psychológovia veria, že práve tam sa jeho správanie ešte zhoršilo.

Pol roka po prepustení z polepšovne sa Robert presťahoval do Londýna. Chvíľu pracoval ako záchranár, zo zamestnania však musel za krátko odísť – po tom, ako opäť obťažoval dievčatko. V tom čase mal Black už ohromnú zbierku detskej pornografie a vybudovanú malú sieť kupujúcich. Okrem zbierky časopisov a videí začal Black sám fotiť dievčatá pri prezliekaní sa v kabínkach na kúpaliskách. Získal tiež novú prácu ako profesionálny šofér, čo mu umožnilo dokonale spoznať ulice Londýna a neskôr pomáhalo pri únosoch a skrývaní tiel.

Dva týždne po tom, ako Jennifer Cardy oslávila deviate narodeniny, ju Black uniesol z domova. Jennifer naposledy videla jej matka, keď sa šla hrať na bicykli k susedom. Keď sa nevrátila domov na svoj obľúbený televízny program, rodičia si začali robiť starosti a susedom zatelefonovali. Vtedy zistili, že Jennifer k susedom nikdy nedorazila a vyhlásili ju za nezvestnú. Po niekoľkých hodinách polícia našla v kríkoch jej bicykel a o šesť dní neskôr poľovníci objavili aj jej telo pohodené v priekope. Bola brutálne sexuálne napadnutá, škrtená a utopená.

cdn-02.belfasttelegraph.co.uk

Blackovou ďalšou obeťou bola 11-ročná Susan Maxwellová. 30. júla 1982 išla Susan domov z tenisového zápasu, keď ju Black schmatol a uniesol ju vo svojom aute. Maxwellovej telo bolo nájdené až 12. augusta. Koroner zistil, že zomrela niekoľko hodín po únose. Jej telo bolo už v značnom štádiu rozkladu a identifikovaná bola len podľa oblečenia a zubárskych záznamov. Napriek tomu je jasné, že bola zviazaná, mala zapchaté ústa a bola znásilnená. Spodné prádlo mala vyzlečené a úhľadne zložené pod hlavou.

i1.mirror.co.uk

Jednou z Blackových najmladších obetí bola len 5-ročná Caroline Hoggová. Caroline sa večer hrala na ihrisku neďaleko domova a prosila matku, aby ju nechala vonku ešte päť minút, kým pôjde domov na večeru. Matka súhlasila a Robert to využil. Caroline hľadali rodičia aj všetci susedia. Istý chlapec tvrdil, že ju videl odchádzať s mužom. Zorganizovala sa pátracia akcia, ktorá bola označená za najrozsiahlejšiu v histórii Škótska. Prípadu sa chytili aj médiá. Po troch dňoch bola Carolinina fotka na všetkých titulných stranách a do hľadania sa zapojilo vyše dvetisíc dobrovoľníkov. Mnoho ľudí tvrdilo, že videli muža ako na ihrisku Caroline pozoroval, ale mysleli si, že je to jej otec. Nie je celkom jasné, čo sa s Caroline dialo, isté však je, že 24 hodín po únose ešte žila. Jej nahé telo bolo nájdené o osem dní neskôr, pohodené v priekope neďaleko miesta únosu.

i2.mirror.co.uk

Napriek tomu, že Hoggovej prípad vyvolal taký rozruch, zázrakom nikto nepodozrieval Blacka. V čase, keď hľadali Carolininho únoscu, Black uniesol a znásilnil 10-ročnú Sarah Harperovú. Sarah poslala matka kúpiť chlieb. Robert ju uniesol, kruto znásilnil a zabil. V tom čase polícia začala hľadať spojivo medzi jednotlivými prípadmi. Zapojila sa aj FBI a psychológovia zostavovali vrahov profil.

i1.mirror.co.uk

Black bol konečne zatknutý, keď ho sused, ktorý kosil trávnik, videl, ako schmatol a napchal do dodávky ďalšie dieťa. Muž si zapamätal poznávacie značky a išiel upozorniť matku dievčatka. Okamžite kontaktovali políciu a tá Blacka krátko na to zadržala. Jedným z policajtov na mieste bol aj otec uneseného dievčatka. Našiel ju v zadnej časti dodávky zviazanú, so zapchatými ústami a uväznenú v spacáku. Black bol okamžite vzatý do väzby a do mesiaca bol za svoje činy odsúdený na doživotie. Bol podozrievaný z účasti na mnohých ďalších únosoch, avšak umrel vo väzení vo veku 68 rokov, skôr než sa stihli vyšetriť.

Pozri aj: Štefan Svitek: Beštia, ktorá rozpárala svoje dve deti a manželku. Brutálny vrah bol posledným popraveným mužom v Československu

interez.sk (Petra Sušaninová) allnight.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )