Foto: TASR - Martin Baumann

Transparency International Slovensko konštatuje, že utajenie zmlúv znamená, že verejnosť nebude vedieť overiť zmluvné ceny, termíny dodávok či sankcie za nedodanie.

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) odmieta zverejniť zmluvu, podľa ktorej Slovensko nakúpi dva milióny ruskej vakcíny Sputnik V. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

„Tak, ako aj zmluvy, ktoré podpísala Európska komisia s farmaceutickými firmami sú v utajenom režime, rovnako tak je aj naša zmluva ohľadom vakcíny Sputnik V,“ odpísalo MZ SR na žiadosť TIS o zaslanie zmluvy o nákupe vakcíny. Táto odpoveď rezortu podľa TIS nezodpovedá slovenskému právu, ktoré vyžaduje povinné zverejňovanie zmlúv štátu. Organizácia oznámila, že sa voči odpovedi odvolá a je pripravená ísť so situáciou až pred súd.

Foto: TASR

Ako TIS vysvetlila, utajenie zmlúv by znamenalo, že verejnosť nebude vedieť overiť zmluvné ceny, termíny dodávok, sankcie za nedodanie, či to, kto preberá zodpovednosť za možné vedľajšie účinky vakcín. „Nákupy Európskej únie, kde sú dodávky pomalé a stále viac meškajú napriek tajnosti zmlúv, určite nie sú pre nás dobrým príkladom,“ uviedla TIS.

Povolenie na použitie vakcíny Sputnik V môže byť protizákonné

Povolenie na použitie vakcíny Sputnik V môže byť protizákonné. Vo svojom blogu na to upozornila Nadácia Zastavme korupciu. Okrem iného sa v ňom zaoberá otázkou, či o výnimku požiadal oprávnený subjekt. Žiadosť podal pravdepodobne profesor Schréter z košickej univerzitnej nemocnice. Jeho spôsobilosť konať za nemocnicu je však podľa Nadácie prinajmenšom sporná. „Povolenie je navyše na 200-tisíc dávok, čím sa dá zaočkovať štvrtina Košíc,“ konštatovala.

Foto: TASR – František Iván

Nadácia upozorňuje taktiež na to, že nebolo citované ustanovenie právneho predpisu, čo pre znalcov správneho práva znamená, že rozhodnutie je nezákonné. Peter Kováč z nadácie sa tiež zamýšľa nad tým, či rezort dodržal vyhlášku, ktorou sa upravujú podrobnosti o povoľovaní terapeutického použitia hromadne vyrábaných liekov, ktoré nepodliehajú registrácii. Nákup vakcín bude Nadácia Zastavme korupciu ďalej analyzovať. „Na základe infozákona sme vládu požiadali o sprístupnenie zmluvy s Ruskou federáciou o nákupe vakcín,“ dodal Kováč.

Agentúra SITA požiada o stanovisko Ministerstvo zdravotníctva SR.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )