Alternatívna kapela Retorik vzniká na jeseň v roku 2012 v Dolnom Kubíne a po dvoch rokoch vypúšťa do sveta ich prvý album so špecifickým...

retorik4Alternatívna kapela Retorik vzniká na jeseň v roku 2012 v Dolnom Kubíne a po dvoch rokoch vypúšťa do sveta ich prvý album so špecifickým názvom ZVUK. Tvoria ju traja chalani a bubeníčka. Názov kapely je odvodený od slova „retorika“, čo znamená umenie rozprávať. Kapele nikdy nešlo o to presadiť sa dokonalým spevom,  práve naopak, chcú experimentovať s jazykovou formou textu a takisto meniť spôsob podávania textu poslucháčovi. To ich doviedlo k názoru, že  kapela nemohla a ani nemôže fungovať pod nejakým hudobným štýlom.

Veľa kapiel si najprv stanoví hudobný štýl a až potom začne tvoriť hudbu v konkrétnej hudobnej škatuľke s určitými pravidlami a prvkami. Podľa nás, práve toto zabíja hudbu. Malo by to fungovať presne naopak. Toto obmedzovanie spôsobuje rôzne bariéry a zbytočné konflikty medzi samotnou hudbou a ľuďmi v nej. V hudbe by predsa nemali byť stanovené žiadne hranice a ani pravidla, iba ZVUK,“ vyjadril sa člen kapely Retorik,Ľuboš Ledvoruch.

Asi po polroku pôsobenia kapely a pravidelného skúšania dokončila kapela Retorik štyri piesne. Rozhodli sa ísť do nahrávajúceho štúdia v Banskej Bystrici, kde vzniklo ich prvé promo – Metamorfóza,  po ktorom prišli prvé koncerty. Cieľom kapely bolo vytvoriť v Dolnom Kubíne niečo nové, neopočúvané, niečo, čo v meste ešte nebolo. V ich tvorbe práve text zohráva dôležitú úlohu a hudba dotvára jeho kulisu. Od začiatku vedeli, že spôsob hrania by mal byť voľný a ničím neobmedzený, plný skutočných emócií. Presne takéto posolstvo sa snažia prezentovať aj na ich koncertoch.

retorik

Postupom času sa rozhodli nahrať ich debutový album  „ZVUK“.  Album obsahuje 13 „zvukových stôp“ v slovenskom jazyku. Nahrával sa ho skoro týždeň v Českej republike. Tento album je súhrn toho najlepšieho, čo  za čas  pôsobenia kapely vytvorili.  Snažili sa o zmesku viacerých hudobných štýlov a vokálových prevedení, ktoré spolu vytvárajú jeden voľný celok. „Nesnažíme sa zaradiť do nejakej žánrovej podkategórie, práve naopak snažíme sa prezentovať pestrú škálu skutočného ZVUKU,“ doplnil Ľuboš.

Krst debutového albumu sa uskutoční 25. októbra 2014, v Dolnom Kubíne na akcii Chaos in DK.

[youtube dbsh2DV8vw0 720 410]

Bandzone: http://bandzone.cz/retorik

Facebook: https://www.facebook.com/retorik2013?fref=ts

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )