foto: Elham Ehsas

Lukáš Mužla / / Série
Najdôležitejšie obdobie roka v moslimskom svete skončilo. Ako vlastne Ramadán v živote obyčajných ľudí vyzerá?

Každoročný Ramadán, deviaty mesiac islamského kalendára, je jedným z najdôležitejších období v životoch moslimov. Ramadán patrí medzi 5 základných pilierov Islamu a vytvára teda základ islamskej viery. Podstatou tohto obdobia je priblížiť sa čo najviac k duchovnej podstate islamu. Všetci moslimovia na celom svete si Ramadánom pripomínajú prvé božie zjavenie proroka Mohameda. 

Do toho, ako to v obyčajnej moslimskej rodine počas Ramadánu vyzerá, môžete dnes nahliadnuť vďaka fotografovi menom Elham Ehsas, ktorý zdokumentoval celý jeho priebeh. Tento rok Ramadán prebiehal od 27. mája až do včerajšieho dňa, a teda 25. júna. Elham pomocou fotografií približuje prežívanie mesačného Ramadánu jeho rodinou celému svetu. Pôst a modlenie, ktoré trvajú celý mesiac od 3. hodiny ráno až do 9. večer, tak môžete bližšie spoznať prostredníctvom jeho fotografií.

Deň 1: Ramadán začína umývaním čerešní

Deň 2: Moja mama začína každý deň Ramadánu čítaním Koránu

Počas Ramadánu si moslimovia odopierajú jedlo, vodu, alkohol, tabak či sexuálny styk. Každé ráno začína ranná modlitba (fadžr) a aj celý deň sa nesie v približovaní k bohu. Okrem pôstu je Ramadán aj mesiacom, ktorý moslimov vyzýva k zlepšeniu svojho ja. Majú sa zbaviť klamstva, závisti či nadávania, urovnať staré spory či pokazené vzťahy a prečítať celý Korán. Až po 9. hodine začína moslimom opäť tradičný život. Všetko však končí (a opäť štartuje) o 3. ráno fadžraom.

Deň 4: Mama pripravuje večeru (iftár), ktorá prichádza každý deň o 21. hodine

Deň 9: Ramadán sprevádzajú každodenné modlitby doma či v mešite

Deň 14: Súčasťou Ramadánu je aj charitatívna činnosť. Mnoho moslimov prináša jedlo do mešít, kde sa spoločne o 21. hodine najedia aj tí najchudobnejší

Ramadán však nemusí dodržiavať každý moslim. Od mesačného pôstu sú oslobodené tehotné a kojace ženy, ľudia s ťažkými zdravotnými problémami či deti, ktoré nedosiahli pubertu. Dlhý pôst teda v podstate nemusia dodržiavať tí, ktorým by sviatok mohol spôsobiť zdravotné problémy.

Deň 20: Spoločný rodinný iftár o 21. hodine

Pre fotografa Elhama Ehsasa je najdôležitejšou fotografiou celej jeho série modlitba jeho matky. „Myslím si, že stelesňuje ducha Ramadánu. Z náboženského hľadiska ide o obrovskú oddanosť. Svojmu bohu dávate telo, myseľ i čas. Ja osobne sa až tak veľa nemodlím, ale pre moju mamu a milióny ďalších moslimov je Ramadán obdobím, počas ktorého sa dosýta „vykúpu v toku svojho náboženstva,“ povedal Elham pre Independent.

Deň 30: Ramadán končí. Sviatok konca pôstu trvá tri dni a každý moslim by mal darovať almužnu, ktorá vyváži jeho pochybenia počas Ramadánu

Pozri aj: Moslimská žena vám predstaví 10 vecí o Islame, ktoré by chcela, aby poznal každý

metro.co.uk
0
Komentovať (0)