aktuálna správa
Rakúšania mali od 15. novembra lockdown pre nezaočkovaných. Momentálne je už všetko inak.

Rakúska vláda tak reaguje na rekordný nárast počtu prípadov nákazy a od pondelka zavedie celoštátny lockdown. Od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19. V piatok to vyhlásil kancelár Alexander Schellenberg.

Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA. Lockdown po 13. decembri však bude pre neočkovaných platiť aj naďalej. Rakúsky kancelár sa rozhodol pre tvrdý boj s pandémiou. Ako vyhlásil, až príliš dlho presviedčali ľudí, aby sa dali zaočkovať.

Rakúšania nariadia povinné očkovanie

Rakúsko čelí v ostatných týždňoch znepokojujúcemu rastúcemu trendu infekcií.  „Toto rozhodnutie nie je pre nás ľahké. Ale vzhľadom na počet infekcií musíme takéto opatrenia prijať,“ vyhlásil Schallenberg. Lockdown podľa agentúry AFP znamená, že ľudia nesmú opustiť svoje domovy až na niekoľko výnimiek, ako je nakupovanie základných potrieb či športovanie.

Podľa agentúry AP sa rakúski študenti budú musieť vrátiť k dištančnému vzdelávaniu. Reštaurácie budú zatvorené a kultúrne podujatia budú zrušené. Podľa agentúry Reuters sa Rakúsko stane prvou krajinou v západnej Európe, ktorá túto jeseň znovu zavedie úplnú uzáveru s cieľom čeliť novej vlne pandémie, a zároveň pôjde o prvý štát, ktorý nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať. Túto povinnosť si občania budú musieť splniť do februára 2022.

Miera zaočkovanosti v Rakúsku patrí k najnižším spomedzi krajín západnej Európy — plne očkovaných je tam okolo 66 percent populácie.

0
Uložiť článok
Komentovať