handluggageonly.co.uk

Quinta da Regaleira je portugalský palác, ktorý by sa dal nazvať aj ako palác záhad a okrem iného je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jedná sa o naozaj veľký komplex plný tajomstiev.

Na našej planéte je plno miest, ktoré sa oplatí vidieť minimálne raz za život. Niektoré sú pre ľudí vo svete veľmi známe, iné zas oveľa menej, no všetky spája to, že návštevníkovi, turistovi, cestovateľovi, bádateľovi, jednoducho komukoľvek umožňujú pohľad na scenériu, ktorá je priam dych berúca, tajuplná a nádherná, zväčša opradená legendami, ktoré dotvárajú tú pravú atmosféru a lákajú návštevníkov. Za jedno z takýchto miest by sa mohol považovať aj tento portugalský palác, ktorý vás očarí hneď na prvý pohľad a úplne vás dostane svojou krásou a pohltí tajomstvami, ktoré skrýva vo svojom vnútri.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jedná sa o palác Quinta da Regaleira, nachádzajúci sa v blízkosti historického mestečka Sintra, ktorá je považovaná za jednu z najvýznamnejších pamiatkových a turistických oblastí v Portugalsku a taktiež je už niekoľko rokov zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Táto pamiatka je tiež známa ako palác “Milionára Monteira”, na počesť jeho najvýznamnejšieho bývalého vlastníka, ktorý sa volal Antonio Augusto Carvalho Monteiro. Antonio si chcel vybudovať miesto, kde by mohol zhromažďovať všetky veci, ktoré by symbolizovali jeho záujmy a ideológie. A tak s pomocou talianského architekta, Luigího Manína, obnovil toto panstvo o rozlohe štyroch hektárov. Okrem ďalších nových funkcií, dodal na pozemok ďalšie rôzne záhadné objekty, ktoré sa vzťahujú k alchýmii alebo napríklad templárov.

Taylor Moore
Taylor Moore

Celý komplex sa skladá z romantického paláca a kaplnky s nádhernou výzdobou, vrátane fresiek, vitrážmi okien a bohatými štukmi. Na pozemku sú taktiež rôzne jazierka, jaskyne, studne, lavičky, fontány a záhadný systém chodieb, ktoré sa pripájajú k dvom špirálovitým vežiam. Dvojica 27 metrov hlbokých veží, tiež známa ako “prevrátené veže” sa skladajú z točitého schodiska, ktoré tam nie je náhodou. Má to totiž symbolizovať smrť alebo znovuzrodenie v hermetickýh tradíciách, v závislosti od smeru, ktorý si vyberiete. Buď pôjdete dolu, do hlbín zeme, alebo sa vyškriabete z tmy na svetlo. Veža obsahuje deväť plošín, ktoré majú stvárňovať Božskú komédiu od Danteho, ďalej deväť kruhov pekla, deväť úsekov, ktoré by znázorňovali očistec a deväť častí, ktoré predstavujú raj. V spodnej časti sa cez templárov kríž nachádza kompas. Je veľmi ťažké povedať, na čo presne mali slúžiť tieto majestátne a do posledného detailu premyslené vrty, no je viac než očividné, že do ich plánovania a výstavby bolo vložené naozaj veľké úsilie a rozhodne sa nejedná o náhody.

touristforumviajes.com
touristforumviajes.com

Palác má dokopy päť podlaží – prízemie, tri horné poschodia a suterén. V prízemí sa nachádza množstvo chodieb, ktoré sa všetky stretávajú vo veľkej obývacej izbe, ďalej jedáleň, balkón, niekoľko menších miestností, šatne a spálne. Na druhom poschodí sa nachádza kancelária Monteira a spálne slúžiek a na treťom poschodí je žehliareň a menšia izba, ktorá má aj vstup na terasu. V prízemí sú už len izby pre služobníctvo, kuchyňa a skladovacie priestory.

Tento nádherný palác je jedna z posledných stavieb v Sintre, ktorá nesie spomienku na bohatú a naozaj pestrú históriu daného regiónu. Táto tajuplná stavba rozhodne zanechá v každom otázky, na čo asi mohli slúžiť “prevrátené veže”, či aké udalosti sa tam museli kedysi odohrať. Quinta da Regaleira je veľmi obľúbeným a tajuplným miestom, trochu menej známym pre obyčajných turistov,  ktoré sa dá navštíviť v Portugalsku.

partiupelomundo.com
partiupelomundo.com
Taylor Moore
Taylor Moore
Taylor Moore
Taylor Moore
Taylor Moore
Taylor Moore

Pozri aj: Miesto na Islande, kde sa môžeš potápať medzi tektonickými platňami a dotknúť sa dvoch kontinentov naraz

interez.sk (Alexandra Geletová), wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články