Richard Moller/Tsavo trust

Matej Mensatoris / / News
Pytliaci sa neštítia naozaj ničoho. Dôkazom je otrasná vražda veľmi cenného afrického slona.

Nad tým, čo urobili pytliaci v Keni zastáva rozum. Starý a mimoriadne cenný slon doplatil na obchod so slonovinou. Až 50 ročného veľkého samca zabili pytliaci otráveným šípom. Aj keď vražda slona je vždy hrozná a neospravedlniteľná, tak tu je dôvod na smútok ešte o to väčší, keďže tento slon patril medzi extrémne vzácny druh, z ktorého žije na svete iba 25 jedincov.  

Slon mal meno Satao II a obýval kenský národný park Tsavo. Dvaja pytliaci, ktorí slona zabili, nemali zo svojho lovu nič. Strážcovia parku ich stihli zadržať ešte skôr, ako sa dostali ku slonovi. Ak by sa k nemu dostali, pravdepodobne by z neho iba vyrezali kly, ktoré by sa následne snažili predať na čiernom trhu.

„Tento slon bol ikonou a akýmsi veľvyslancom všetkých slonov“, uviedol Richard Moller z organizácie Tsavo trust.  

Slon Satao II bol veľmi skúsený a za 50 rokov zažil viacero útokov zo strany pytliakov, avšak vždy sa mu podarilo prežiť. Tentoraz ho žiaľ šťastie opustilo. Podľa správcov parku bol slon veľmi prístupný a dobre viditeľný.

Pixabay

Ochrancovia parku si uvedomovali dôležitosť slona a monitorovali jeho pohyb. No ani to nestačilo a nepodarilo sa pytliakom zabrániť vykonať ich hrdelný čin. Smrť slona je o to závažnejšia aj preto, že Satao II patril medzi veľmi cenný druh afrického slona, ktorých počet je iba 25 jedincov, z toho až 15 sa nachádza v Keni.

Zabíjanie slonov je žiaľ každodennou realitou. Odhaduje sa, že až 30 tisíc slonov je ročne zabitých kvôli slonovine. Tá sa využíva pri výrobe šperkov, ale aj v „tradičnej a ľudovej“ medicíne.

Pytliactvo veľkých zvierat je veľkým celosvetovým problémom. Prednedávnom sme vám priniesli článok o tom, ako sa v Indii bojuje s pytliakmi. Tam sa s nimi rozhodne nehrajú a strážcovia parku majú povolenie ich aj zastreliť. To sa ukazuje ako veľmi efektívne riešenie v boji proti pytliakom.

[totalpoll id=“90477″]

Pozri aj: To, čo urobil slon Raju, keď ho po 50 rokoch pustili z reťazí, je naozaj na zamyslenie

interez.sk (Matej Mensatoris), dailymail.co.uktheladbible.com


Komentovať (0)