Lukáš Mužla / / Zviera
Týranie zvierat je v našom svete na každodennom poriadku. Raju, Slon ázijský (zast. indický), je toho dôkazom.

Jeho smutný príbeh hovorí o tom, aké je ľudstvo nesúcitné k ostatným živým tvorom. Raju strávil v okovách neuveriteľnú dobu. Jeho majiteľ ho za celých 50 rokov ani raz z reťazí neodomkol. To, čo sa stalo, keď ho oslobodila organizácia na ochranu zvierat, je úžasné a neskutočne dojemné…

Príbeh Raja je klasickým príbehom exotického zvieraťa. Lekári predpokladajú, že ho od matky uniesli asi pred 50 rokmi. Odvtedy Raju putoval od jedného majiteľa k druhému, no nikde nedostal dobrú starostlivosť. Pred záchrannou akciou bol Rajov život „jednoduchý“… 24 hodín denne priviazaný reťazami stál a ľudia platili jeho majiteľovi za to, že sa na neho môžu pozerať.

raju (3)
wildlifesos.org
raju (1)
wildlifesos.org

Utrpenie slona sa rozhodla ukončiť organizácia Wildlife SOS. Príprava na záchrannú akciu trvala takmer rok, no nakoniec sa podarilo vybaviť všetky povolenia. Napriek tomu, že bola záchranná akcia legálna, v Indii si tým človek nikdy nemôže byť istý. Preto sa „únos“ konal uprostred noci.

raju (5)
wildlifesos.org
raju (6)
wildlifesos.org

Keď sa záchrancom podarilo oslobodiť Raja od železných reťazí, stalo sa niečo neuveriteľné. Raju začal plakať, podobne ako človek. Pooja Binebal, jeden zo záchrancov, spomína: „Rajovi sa začali z očí valiť obrovské slzy. Nepochybne boli aj kvôli bolesti z reťazí, no určite cítil, že prichádza zmena…“ Slony sú totiž známe tým, že sú vo zvieracej ríši nadpriemerne inteligentné a empatické.

0
Komentovať (0)