Foto: TASR/AP

Anexia Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Záporožskej a Chersonskej oblasti nie je medzinárodne uznaná.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v piatok – počas prejavu v Kremli – štyri ukrajinské oblasti za štátne územie Ruska. Anexia Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Záporožskej a Chersonskej oblasti nie je medzinárodne uznaná. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Putin v prejave ďalej uviedol, že Rusko bude chrániť nové územia „všetkými dostupnými prostriedkami“ a začlenenie týchto štyroch oblastí je „vôľou miliónov ľudí“.

Ruských vojakov označil za hrdinov

Šéf Kremľa zároveň podľa denníka The Guardian vyhlásil, že obyvatelia krajinského regiónu Donbas boli „obeťami nehumánnych teroristických útokov“ zo strany režimu v Kyjeve.

Putin tiež označil ruských vojakov, ktorí padli v bojoch, za hrdinov a požiadal o minútu ticha za tých, ktorí „zomreli počas špeciálnej operácie“ na Ukrajine.

Ruský prezident následne vyzval Kyjev, aby sa vrátil k rokovaniam o ukončení bojov na Ukrajine. „Vyzývame kyjevský režim, aby okamžite prestal bojovať a zastavil všetky nepriateľské akcie… A vrátil sa k rokovaciemu stolu,“ povedal v príhovore, z ktorého citovala agentúra AFP. Dodal, že Moskva je rokovaniam stále otvorená, ako to aj viackrát vyhlásila.

Údajne sa nesnaží o návrat Sovietskeho zväzu

Šéf Kremľa vo svojom prejave tiež uviedol, že Rusko sa „neusiluje“ o návrat k Sovietskemu zväzu (ZSSR). „ZSSR už neexistuje. Nemôžeme vrátiť minulosť. A Rusko to už nepotrebuje. O to sa nesnažíme,“ povedal Putin.

Najnovšie články