Smartfóny spôsobili, že v podstate všetci máme pri sebe vo vrecku fotoaparát či videokameru. Môžeme tak zachytiť mnohé špeciálne či nezvyčajné okamihy a podeliť sa s nimi s ostatnými. A práve vďaka smartfónu sa podarilo zachytiť aj vzácne pozorovanie divokého zvieraťa v Kanade.
Jedinečné zábery
V novej štúdii zverejnenej v časopise Mammalia sa analyzuje video, ktoré sa podarilo nasnímať Thomasovi Jungovi, biológovi z odboru životného prostredia Yukonu v Kanade. 29. augusta 2020 sa mu totiž naskytol pohľad ako málokomu.
Našťastie sa mu podarilo rýchlo vytiahnuť smartfón a nafilmovať to, čo videl, uvádza portál Science Alert. Ako sa neskôr dokázalo, zachytil pohľad na čiernosrstého rysa kanadského (lat. Lynx canadensis).
Srsť týchto mačkovitých šeliem je typicky sfarbená do červenohnedej v letných mesiacoch a v zimných je to striebristosivá. Vidieť teda čierneho kanadského rysa je preto mimoriadne zaujímavé pre vedcov.
Má to oveľa ťažšie
„Existuje iba malý počet záznamov o polymorfizmoch farby srsti v rode Lynx,“ uvádza Jung vo vyhlásení. Čierny kanadský rys oveľa ťažšie splynie s prostredím pri love koristi a to pravdepodobne vysvetľuje, prečo nie je veľa rysov práve s týmto sfarbením.
Jung pozoroval rysa vo vzdialenosti asi 50 metrov a nezdalo sa, že by bolo zviera rozrušené prítomnosťou ľudí v blízkosti. V krátkom videu počuť štekot psov, čo mohlo spôsobiť, že rys sa napokon rozhodol odísť.

Horšie zábery, žiaľ, nie sú vhodné na podrobné preskúmanie farby srsti rysa. A síce video nie je kvalitné, viacerí odborníci potvrdili, že ide skutočne o kanadského rysa.
„Mal čiernu srsť s belavosivými ochrannými chĺpkami, ktoré sa nachádzali aj v oblasti tváre a v chrbtovej časti,“ uvádza Jung.
Politológ Štefančík v 1 na 1: Ak bude vládnuť opozícia, dávam im maximálne dva roky. Ukazujú, že nie sú pripravení na vládnutie
Zatiahli ho do gej klubu a sexualizovali od 15 rokov. Najkrajšiemu chlapcovi sveta zničil život film
Lietadlá Concorde: Do Ameriky zaleteli za 3 hodiny, boli symbolom luxusu v oblakoch. Ich slávu zničila náhoda
Z malého sna je úspešná reštaurácia. Dana má otvorené už 26 rokov, na východ priniesla ikonické jedlá
Boli sme na jednej z najkrajších turistík vo Vysokých Tatrách. Koľko stojí obed a parkovanie na Štrbskom Plese?
15 rokov od smrti Amy Winehouse: Bila sa a drogovala na verejnosti. Zabilo ju vyše 4 promile alkoholu













Nahlásiť chybu v článku