FOTO: TASR /AP

Matej Mensatoris / / Film
Austrálsko-americká herečka Nicole Kidmanová zvíťazila v kategórii najlepšia herečka v minisérii alebo TV filme v rámci nedeľňajšieho 75. ročníka Zlatých glóbusov.

Cenu si odniesla za svoju úlohu v televíznom seriáli HBO Veľké malé klamstvá, informovala agentúra AP. Ďalší Zlatý glóbus, ktoré sa udeľovali v kalifornskom Beverly Hills, získal Sam Rockwell. Vyhlásili ho za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe vo filme Tri bilbordy kúsok za Ebbingom.

Rachel Brosnahanová bola vyhlásená za najlepšiu herečku v komediálnom seriáli; za svoju úlohu v snímke The Marvelous Mrs. Maisel.

Najlepšou herečkou v dramatickom seriáli sa stala Elisabeth Mossová, a to za stvárnenie hlavnej úlohy v dystopickom Služobníčkinom príbehu. Ten zároveň získal cenu za najlepší dramatický seriál. Najlepším hercom v dramatickom seriáli sa stal Sterling K. Brown za svoju úlohu v snímke This is Us. Za najlepšieho herca v komédii/muzikáli vyhlásili Jamesa Franca. Zažiaril v snímke The Disaster Artist, ktorú si aj sám režíroval.

Film Tri billboardy kúsok za Ebbingom (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) režiséra Martina McDonagha sa stal najúspešnejším filmom 75. ročníka Zlatých glóbusov, ktorých odovzdávanie v nedeľu večer v kalifornskom Beverly Hills uviedlo hollywoodsku sezónu filmových ocenení do plného prúdu.

Dráma vykresľuje príbeh Mildred Hayesovej (Frances McDormandová), ktorá sa po niekoľkomesačnom bezvýslednom vyšetrovaní vraždy svojej dcéry pustí do boja s rešpektovaným šéfom miestnej polície.

Film si odniesol cenu za najlepšiu drámu, Frances McDormandová zaň získala ocenenie za najlepšiu herečku v dramatickom filme a Sam Rockwell za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Film dostal aj ocenenie za najlepší scenár, ktorého autorom bol taktiež režisér Martin McDonagh. Alexandre Desplat si odniesol cenu za najlepšiu pôvodnú hudbu, ktorú skomponoval pre tento triler.

  • Cenu za najlepšiu filmovú pieseň – This is Me, ktorá zaznela v snímke The Greatest Showman, získali Benj Pasek a Justin Paul.
  • Najlepším hercom vo filmovej dráme bol Gary Oldman, ktorý stvárnil Winstona Churchilla v snímke Najtemnejšia hodina.
  • Snímka Lady Bird, režijný debut Grety Gerwigovej, získala cenu v kategórii najlepší film (komédia/muzikál).
  • Saoirse Ronanová si za svoju úlohu v Lady Bird vyslúžila Zlatý glóbus v kategórii najlepšia herečka v komédii/muzikáli.
  • Za najlepšieho herca v komédii/muzikáli vyhlásili Jamesa Franca. Zažiaril v snímke The Disaster Artist, ktorú si aj sám režíroval.
  • Allison Janneyová bola vyhlásená za najlepšiu filmovú herečku vo vedľajšej úlohe, ktorú stvárnila v snímke I, Tonya.
  • Austrálsko-americká herečka Nicole Kidmanová zvíťazila v kategórii najlepšia herečka v minisérii alebo TV filme. Cenu si odniesla za svoju úlohu v televíznom seriáli HBO Veľké malé klamstvá.
  • Za najlepšieho herca v minisérii alebo TV filme vyhlásili Ewana McGregora, a to za jeho úlohu v seriáli Fargo.
  • Zlatý glóbus za najlepší animovaný film si odniesla snímka Coco.
  • Cenu Cecila B. DeMilla za celoživotné dielo si za búrlivého potlesku prevzala moderátorka a herečka Oprah Winfreyová.

Zlaté glóbusy udeľuje Hollywoodske združenie zahraničných novinárov (HFPA) v 25 filmových a televíznych kategóriách, rozdelených na podkategórie drámy a komédie alebo muzikálu. V uplynulých rokoch Zlaté glóbusy často naznačili, kto dostane ceny Americkej akadémie filmových umení a vied, prestížne Oscary.

Pozri aj: 20 seriálov, ktoré možno nepoznáš, no všetci čo ich videli, ich hodnotia vysoko pozitívne

TASR
0
Komentovať (0)