Foto: Pixabay

V očiach tých, ktorí o tom rozhodujú je Aljaška len nevyužitý zdroj pri dosiahnutí americkej energetickej dominancie. 

O obrovských zásobách nerastných surovín USA ste už určite počuli. Keď pred 150 rokmi veľmi výhodne Spojené štáty odkúpili od Ruska polostrov Aljaška, ešte netušili aké obrovské bohatstvo ukrýva. Čierne zlato – ropa, ktorá sa nachádza pod aljašskou zemou, dáva USA do rukávu veľké eso. Celé to však má jeden háčik a to Arktickú národnú prírodnú rezerváciu. Spor medzi ochranou prírody a ťažbou „čierneho zlata“ trvá už desaťročia. Príroda však aktuálne dostáva ranu pod pás. 

Spor medzi ochranou prírody a konečnému sprístupneniu zásob nerastných surovín nachádzajúcich sa na Aljašskom polostrove je v politike USA horúci už niekoľko desaťročí. Otvára sa pravidelne a pravidelne sa misky váh presúvajú z jednej strany na druhú. Kým bývalý prezident Barack Obama chcel z Arktickej národnej prírodnej rezervácie spraviť nedotknuteľné územie, „Trumpovci“ to vidia celkom inak. Na bohatstve USA, treba zdá sa, čo najrýchlejšie zbohatnúť.

Foto: Pixabay

Debatu o Aljašskej ťažbe otvorili rozhovory o rozpočte na obdobie medzi rokmi 2018-2026. Už v auguste tohto roku Trumpova vláda odstránila obmedzenia na geologický prieskum v tejto oblasti. Rozpočet na ďalšie roky teda zdá sa počíta aj s týmto prieskumom a otvára tak cestu do chráneného prírodného prostredia. Návrh demokratov, ktorý zakazuje ťažbu ropy v Aljašskom chránenom prostredí, zmietol Senát zo stola. Cesta za čiernym zlatom na Aljaške sa teda po mnohých rokoch znovu otvára.

Foto: Pixabay

Arktická národná prírodná rezervácia

Viac ako 78-tisíc km2 divočiny v severovýchodnej časti štátu Aljaška. Oblasť, kde nenájdete žiadne cesty ani železnice. Raj medveďov, losov, vlkov, rysov a neustále migrujúcich sobov. V divokej krajine tu nájdete aj ľudí. Inuitské kmene tu žijú v istom súlade s prírodou, odrezaní od sveta ich s civilizáciou spája jediný dopravný prostriedok – lietadlo. Pod Arktickou prírodnou rezerváciou sa však nachádza obrovské bohatstvo. Časť ropy už USA aktívne využíva. Ťažba prebieha v Prudhoe Bay a ropa sa odvádza 1288 km dlhým ropovodom naprieč celou Aljaškou. Ropné spoločnosti však chcú viac. Ich snom, je rozšíriť ťažbu na ďalšie lokality.

Foto: Wikimedia
Foto: Pixabay

Budúcnosť rezervácie

Politika súčasného prezidenta USA nám za pomerne krátke obdobie už niekoľkokrát ukázala, že Spojené štáty sa v blízkej budúcnosti zdá sa, od ochrany prírody a nastavenia udržateľného rozvoja, odchýlia. Najnovším dôkazom je i povolenie ropného prieskumu v Arktickej národnej prírodnej rezervácii. 30 rokov trvajúci súboj medzi ochranou prírody a ťažbou, príroda začína prehrávať. V očiach tých, ktorí o tom rozhodujú je totiž Aljaška len nevyužitý zdroj pri dosiahnutí americkej energetickej dominancie.

Foto: Pixabay

Pozri aj: USA ruší zákon, ktorý chránil národné parky pred plastovým odpadom. Do prírody sa vracia predaj plastových fliaš

independent.co.uk, nrdc.orgvox.com
Príbehy
0
Komentovať (0)