Foto: youtube.com

erik / / Série
Incest sprevádza ľudstvo ako čierna šmuha už od nepamäti a nevyhli sa mu ani viaceré slávne osobnosti.

Existuje mnoho vecí, o ktorých sa v spoločnosti nerozpráva a väčšina ľudí sa dokonca tvári, akoby ani neexistovali. No aj napriek tomu, že spoločensky neprijateľné témy majú jasne stanovené hranice, názory na ne sa môžu medzi ľuďmi aj napriek tomu výrazne líšiť. K tým najpálčivejším témám jednoznačne patrí aj incest, čiže vzťah medzi členmi tej istej rodiny, najčastejšie medzi súrodencami. A zatiaľ čo pre jednu skupinu ľudí ide o nemorálny a neakceptovateľný akt, iní ho vnímajú ako bežnú súčasť života. Toto je výber najzaujímavejších prípadov incestu v tých najvýznamnejších rodinách našich dejín.

Charles Darwin

Otec evolúcie a autor revolučnej knihy „O pôvode druhov“, bol tiež verným manželom Emmy Wedgewood Darwinovej, svojej vlastnej sesternice. Je však treba vziať v úvahu aj fakt, že v dobe, kedy obaja žili, mali ľudia na túto problematiku oveľa striedmejší názor.


Jeho sesternica mu splodila spolu 10 krásnych detí, no z tohto mimoriadne vysokého počtu až tri deti zahynuli už vo veľmi mladom veku a ďalšie tri boli od narodenia neplodné. Darwin okamžite spozoroval, že niečo nie je v poriadku a už vtedy veľmi správne predpokladal súvis zdravotného stavu jeho detí s častými prípadmi incestu medzi jeho rodinou a rodinou jeho ženy. Jeho podozrenie nedávno potvrdil aj výskum genetikov, ktorí po skúmaní 4 generácií oboch týchto rodín odhalili enormné množstvo incestov, ktoré prispeli ku genetickým poruchám detí v oboch rodinách.

Egyptský faraón Tutanchamón

Keď v roku 1922 odhalili archeológovia hrobku jednej z najznámejších a najvýznamnejších osôb antického Egypta – faraóna Tutanchamóna – bolo iba otázkou času, kedy z neho médiá spravia celebritu. Celý tento proces urýchlila jeho nádherná tvár, ktorá bola súčasťou jeho sarkofágu a ktorá ho vykresľovala ako mimoriadneho atraktívneho vládcu.

Pixabay

A hoci vďaka hieroglyfom vieme o jeho krátkom živote viac ako dosť, príčina jeho smrti bola dlhé obdobie doslova záhadou. Medzi najpopulárnejšie teórie historikov patrila tragická smrť pri ceste vo voze či dokonca vražda. Až nedávny výskum zahrnujúci dôkladné skenovanie jeho múmie odhalil doslova šokujúcu pravdu nielen o skutočnej príčine jeho smrti, ale aj o jeho, až takmer odpudzujúcom výzore, ktorý bol v úplnom protiklade s tým, ako bol do tej doby vykresľovaný.

No a čo bolo príčinou týchto telesných deformácií? DNA analýza jednoznačne potvrdila, že faraón bol v skutočnosti produktom incestu. Kvôli tomu navyše trpel tiež epilepsiou, maláriou a mimoriadne bolestivou Kohlerovou chorobou. S takýmto mixom chorôb a deformácií už preto ďalej nebolo nepochopiteľné, prečo sa dožil iba 19 rokov. Ako sa tiež neskôr odhalilo, incest bol medzi panovníkmi považovaný za jediný spôsob, ako zachovať  pokrvnú čistotu rodu. A to, aké to môže mať nežiadúce následky, bolo nepodstatné.

Habsburgská dynastia

Táto rodina držala pevnú ruku nad mnohými európskymi krajinami po celé stáročia. Okrem vlády nad Rakúskom po viac ako 6 storočí si strategickými manželstvami s členmi iných rodov predlžovali svoju vládu aj nad Maďarskom, Českom, Slovenskom či dokonca Španielskom. Každému musí byť preto už teraz jasné, že rodina Habsburgovcov mala obrovské množstvo členov a ich rodokmeň sa rozvetvoval do všetkých smerov.

Dinasty Habsburg (HRR) family tree by shakko (DE).jpg
foto: commons.wikimedia.org (user:shakko)

Ich stratégia strategických sňatkov za cieľom rozširovania svojej moci ich dostala až do mierne absurdnej situácie, kedy sa už členovia tejto rodiny ďalej nemali s kým strategicky sobášiť, pretože vládli väčšine Európy. Jediným východiskom preto boli sobáše… so svojimi súrodencami. Počas 16. a 17. storočia sa tak habsburská monarchia udržiavala pri moci iba vďaka incestom, čo sa jej napokon aj stalo osudným. V roku 1700 zahynul bezdetný kráľ Karol II., ktorý bol kvôli generáciám incestov neplodný, čím habsburský rod zostal bez dediča trónu a zo dňa na deň tak tento rod zanikol.

Barbara Daly Baekeland

Táto vplyvná americká modelka, narodená v roku 1922, mala našliapnuté na hviezdnu kariéru a už v mladom veku zdobili jej fotografie titulky prestížnych magazínov Vogue alebo Harper´s Bazaar. Zatiaľ čo však tieto fotografie zobrazovali dokonalosť, pod krehkým zovňajškom sužovali Barbaru závažné psychické problémy.


So svojim manželom Brooksom viedla skutočne extravagantný život: dekadentné párty, potoky alkoholu a aféry na všetky strany. Netrvalo preto dlho a Brooksa život s psychicky nestabilnou Barbarou omrzel, či skôr odradil. Úprimne, nie každý by zvládol život s človekom, ktorý trpí schizofréniou, návalmi hnevu a každú chvíľu sa pokúša o samovraždu. S Barbarou sa preto rozviedol a ich syna Antonyho zverili úrady do opatery práve jej.

Pre lekárov ale nebolo veľkým prekvapením zistenie, že Antony taktiež trpí rovnakými psychickými problémami ako jeho žena. Navyše, keď mal Antony 20 rokov, zaplietol sa do aféry s bisexuálom menom Jake Cooper. Barbara sa preto jeho syna pokúšala za každú cenu „napraviť“ a neváhala kvôli tomu ani najať profesionálne prostitútky, ktoré mali za úlohu dostať Antonyho do postele. Keď všetky tieto pokusy zlyhali, Barbara sa rozhodla k poslednému zúfalému kroku – rozhodla sa, že sa sama vyspí so svojim synom.

O pár dní neskôr však medzi nimi došlo k roztržke a 17. novembra 1972 Antony bodol svoju matku kuchynským nožom, čím jej spôsobil smrteľné zranenia. Keď na miesto činu dorazila polícia, Antony si práve telefonicky objednával jedlo z čínskej reštaurácie…

John a Mackenzie Phillips

Legendárna Americká folk – rocková kapela The Mamas and Papas bola v 60. rokoch 19. storočia na vrchole svojej popularity. Ich najväčšie hity „California Dreamin“ alebo „Monday Monday“ sa navyše hrávajú v rádiách dodnes.


Hlavný spevák a líder kapely, John Philips, bol počas svojej kariéry vnímaný verejnosťou ako stelesnenie ideálu charizmatického muža. Bohužiaľ, až v roku 2009, takmer 10 rokov po jeho smrti, vyšla z úst jeho dcéry Mackenzie krutá pravda. Mackenzie totiž uverejnila dôkazy o incestnom vzťahu so svojim otcom, ktorý začal už keď mala iba 19 rokov. Predchádzala tomu oslava, na ktorej sa nešetrilo drogami. Z ich nadmerného užitia Mackenzie odpadla a keď sa onedlho prebrala z bezvedomia, zistila, že s ňou jej otec práve súloží. Ich utajovaný vzťah skončil až keď Mackenzie otehotnela. Zo strachu, že by ocom jej dieťaťa mohol byť jej vlastný otec, podstúpila potrat a so svojim otcom definitívne prerušila všetky kontakty.

Poznáte aj iné prípady incestu slávnych alebo historických osobností? Dajte nám o nich vedieť v komentári.

Pozri aj: V ktorých krajinách Európy je sex s príbuznými legálny a kde nie? Táto mapa incestu vás svojimi údajmi prekvapí

all-that-is-interesting.com
0
Komentovať (0)