youtube.com

Každý vynález v oblasti zdravia je pre ľudstvo veľmi dôležitý. Novinka, s ktorou len nedávno prišli vedci, má názov chirurgické lepidlo a mohla by zachrániť tisíce životov.

Mnohokrát sa stáva, že rýchla pomoc nestihne prísť na určené miesto včas a človek zomrie. Medzi najčastejšie dôvody patria bodné či strelné rany. Podľa vedcov by na tento druh zranenia mohlo existovať špeciálne lepidlo, ktoré za 60 sekúnd „utesní“ ranu. Vďaka tomu človek nevykrváca, dostane nejaký čas navyše a môže počkať na lekársku starostlivosť. Lepidlo však má aj ďalšie skvelé výhody.

Gél je založený na metakryloylovom substituovanom tropoelastíne, čo je v preklade elastický proteín. Ten sa môže jednoducho natrieť na vnútorné či vonkajšie rany a po minúte ich utesní a podporí ich hojenie. Podľa tímu zloženého z medzinárodných výskumníkov, by mohlo byť lepidlo doslova záchrancom životov, ktorý by za neuveriteľných 60 sekúnd dokázal zastaviť prirodzené rozťahovanie rany.

youtube.com

V tomto momente sa lepidlo testuje na zvieratách, no za krátku dobu by sa mali testy skúšať aj na ľuďoch. Všetky správy, ktoré o tomto lepidle sú, znejú veľmi sľubne.

„Krása prípravku MeTro (skratka pre lepidlo) spočíva v tom, že akonáhle príde do kontaktu s tkanivovým povrchom, stuhne do gélovej hmoty,“ hovorí jeden z členov tímu bostonskej univerzity, Nasim Annabi.

Nasim ešte dodáva: „Akonáhle je lepidlo na poškodenom mieste, umiestni sa pod ultrafialové svetlo, ktoré celý povrch zabezpečí ešte lepšie. Svetlo napomáha aj presnému ukladaniu lepidla a spojeniu na povrchu tkaniva.“

Rany, ktoré budú ošetrené lepidlom MeTro sa liečia o polovicu času menej ako tie, ktoré sú zaistené stehmi. MeTro tak dokáže nielen zachrániť človeka v nebezpečnej situácií, ale dokáže aj urýchliť hojenie jednotlivých rán. Degradujúci enzým, ktorý je súčasťou lepidla, ho upravuje tak, aby sa prispôsobil rane a vydržal na nej určitý čas v rozmedzí od hodín až po mesiace. Všetko je to v závislosti od typov zranenia.

youtube.com

„Keď sledujete MeTro, môžete vidieť, že sa správa ako kvapalina. Vyplňuje medzery a zodpovedá tvaru rany. Lepidlo je naozaj veľmi silné. Dokáže vyliečiť vážne vnútorné zranenia, ktoré sa spájajú s dopravnými nehodami či s inými situáciami, ako je napríklad vojna. Má však aj skvelé využitie v chirurgií,“ hovorí jeden z výskumníkov, Anthony Weiss z univerzity Sydney v Austrálií.

Vedci uvádzajú aj to, že jeho použitie je jednoduché, takže ho bude môcť používať každý. Výhodou je, že lieči rany bez toho, aby zanechal toxické zvyšky v tele. Ak sa gél MeTro uchytí aj v praxi a bude mať dobrý účinok na ľudské telo, môže sa stať veľmi dôležitou súčasťou nástrojov prvej pomoci.

Pozri aj: Vedci objavili novú funkciu mozgu. Toto zistenie môže zásadne ovplyvniť všetko, čo o tomto záhadnom orgáne vieme

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )