Pohľad na oltár v hlavnej chrámovej lodi počas požiaru Katedrály Notre-Dame v Paríži Foto: TASR/AP

Ktokoľvek, kto má v sebe štipku nadšenia pre históriu a umenie, má dnes zlomené srdce.

Gotická katedrála, ktorá je jednou z dominánt historického Paríža, prišla o svoju vežu aj strechu. Prekrásne kultúrne dedičstvo, ktoré na našej planéte dedili generácie po dobu 850 rokov bolo zničené v požiari. Dôvod zatiaľ nie je známy, no budova bola v rozsiahlej rekonštrukcii.

Zrejme si všetci budeme pamätať, kde sme boli 15. apríla, keď sme sa dozvedeli o tejto príšernej strate. Bolo pár minút pred 19. hodinou, keď sa ničivý požiar začal plaziť útrobami tohto výnimočného miesta. Napriek tomu, že miestni požiarnici urobili všetko preto, aby budovu zachránili a zachovali, jej hlavnú štruktúru pochovali plamene.

Katedrála Notre-Dame v plameňoch Foto: TASR/AP

Bola to nehoda

Miestni požiarnici avizovali, že vznik požiaru pravdepodobne súvisí so zmieňovanou rekonštrukciou. Podľa portálu Independent štátne zastupiteľstvo v Paríži už vylúčilo možné motívy prepojené s terorizmom a túto tragédiu vyšetruje ako nehodu. S dobrou správou však prišiel francúzsky novinár Nicolas Delesalle, ktorý na svojom Twitteri informoval, že všetky umelecké diela a artefakty boli zachránené.

Katedrála Notre-Dame v plameňoch Foto: TASR/AP
Pohľad do hlavnej chrámovej lode počas požiaru Katedrály Notre-Dame v Paríži Foto: TASR/AP

Francúzi chcú svoju dámu zachrániť

Zatiaľ čo Parížania, katolíci i zbytok sveta smútia, podnikateľ Francois-Henri Pinault, ktorý vlastní značky ako Gucci či Balenciaga sa vyjadril, že na rekonštrukciu katedrály venuje 100 miliónov eur. Informoval o tom opäť na Twitteri, jeho syn, novinár William Plummer. Medzitým sa nechal počuť francúzsky prezident Emmanuel Macron, že 850 ročná pamiatka rozhodne bude zrekonštruovaná.

Pohľad na oltár v hlavnej chrámovej lodi počas požiaru Katedrály Notre-Dame v Paríži Foto: TASR/AP
Hasiči bojujú s plameňmi na streche Katedrály Notre-Dame Foto: TASR/AP

 

Pohľad cez zničenú klenbu hlavnej chrámovej lode na horiacu strechu Katedrály Notre-Dame v Paríži Foto: TASR/AP

Podľa BBC, s prisľúbením tohto cieľa zároveň poznamenal, že je to osud francúzskeho národa. Oheň sa rozhostil v budove už o 18:30. Krátko na to informovala starostka Paríža, Anne Hidalgo, občanov o situácii a požiadala ich o to, aby dodržiavali bezpečný odstup. Kým hasiči bojovali s plameňmi, Parížania sa len nemo prizerali, ako prichádzajú o obrovský kus histórie. A spoločne s nimi aj zbytok sveta skrz obrazovky, smartfóny a sústrasť.

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )