Foto: TASR – Milan Kapusta

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 457 431 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v nedeľu (24.10) pribudlo 993 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 3 854 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 457 431 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 739 698 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 1 144 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 917, pribudlo 14 obetí. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb o 246, momentálne ich je 2 490 447.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová priblížila, že z pozitívne testovaných PCR testami nebolo viac ako 70 percent zaočkovaných. “Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, naopak, najmenej v Trnavskom,” poznamenala.

Pribudlo aj 538 pozitívne testovaných osôb antigénovými testami. Z nich približne 70 percent neabsolvovalo podľa Eliášovej očkovanie. V nemocniciach je hospitalizovaných 1144 pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Potvrdené ochorenie má 1080 ľudí. Z nich viac ako 80 percent nie je zaočkovaných, alebo je zaočkovaných len čiastočne. Na JIS je 112 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 122 osôb.

Na očkovanie treťou dávkou proti COVID-19 si ďalšie skupiny ešte počkajú

Registrácia na tretiu dávku očkovania proti ochoreniu COVID-19 pre ďalšie skupiny sa zatiaľ nespustila. Ako na otázku TASR v pondelok reagovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, rezort v spolupráci s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) finalizuje technické detaily.

Foto: TASR/AP

“Ja nepustím žiadny systém registrovania alebo organizácie, o ktorom nie som presvedčený, že bude fungovať,” povedal v pondelok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Avizoval, že v utorok (26. 10.) sa pre riešenie tejto situácie stretne so šéfom NCZI Pavlom Capkom.

O možnosti prihlásiť sa na tretiu dávku pre ľudí nad 55 rokov, ale aj pre pacientov s chronickým ochorením či osoby s rizikovou prácou vo štvrtok (21. 10.) informovala po zasadnutí konzília odborníkov jeho členka a primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre Alena Koščálová.

Zdôraznila, že ak pozvánku na tretiu dávku dostanú ľudia, ktorí majú pocit, že by na ňu nemali ísť, mali by sa obrátiť na svojich všeobecných lekárov.

0
Uložiť článok
Komentovať