Foto: SITA/Branislav Bibel

V nemocniciach je 1 804 pacientov.

Na Slovensku pribudlo v piatok (14.1.) 2 049 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 9 013 testov. Celkovo tak evidujeme 876 448 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 7, v nemocniciach je celkovo 1 804 pacientov, na JIS a OAIM je 382 osôb. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 191 ľudí. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 17 252, pribudlo 64 obetí. Antigénové testy odhalili ďalších 342 pozitívnych vzoriek, v takmer 61 percentách prípadov patrili nezaočkovaným.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, naopak, najmenej v Banskobystrickom kraji. „Takmer 60 percent z nich nebolo zaočkovaných,“ informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. „Takmer 82 percent z pacientov v nemocniciach nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,“ dodala Elášová.

V piatok pribudlo 3171 ľudí, ktorí sa dali zaočkovať prvou dávkou vakcíny, spolu ich je už 2 771 444. Druhú dávku očkovacej látky dostalo 167 ľudí, spolu ju má na Slovensku 2 616 395 osôb. Tretích dávok podali v piatok 22 788, zaočkovaných takto je už 1 213 218.

Povinné očkovanie sa zatiaľ odkladá

Rezort zdravotníctva zatiaľ nepredložil analýzu možností na zavedenie povinného očkovania. Pôvodne ju mal predložiť do 10. januára, termín však predĺžil o desať dní. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. O výsledkoch budú informovať až po internom vyhodnotení a následnom prerokúvaní všetkých zainteresovaných.

Ilustračná foto: TASR – Martin Baumann

K príprave a predloženiu unesenia zaviazala vláda ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) v spolupráci s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou ešte 8. decembra.

Analýza sa má v zmysle schváleného uznesenia vlády zaoberať možnosťami zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 a možnosti obmedzenia úhrady z verejného zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť poskytnutú osobe s ochorením COVID-19, ktorá sa rozhodla dobrovoľne sa nezaočkovať proti tomuto ochoreniu.

Koalícia sa nevie zhodnúť

Zhoda na zavedení povinného očkovania vo vládnej koalícii nie je. Za povinné očkovanie sa vyslovil premiér Eduard Heger (OĽANO). V rozhovore pre TASR vyjadril nádej, že sa mu podarí koaličných partnerov presvedčiť. Líder OĽANO a minister financií Igor Matovič to označil za legitímnu tému, neočakáva však od toho zásadné zvýšenie zaočkovanosti.

Ilustračná foto: TASR – Jaroslav Novák

Podobne to vidí líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, jednotný názor nie je ani v jeho strane. Šéf parlamentu Boris Kollár a jeho hnutie Sme rodina povinné očkovanie odmietajú. O povinnom očkovaní chce hovoriť strana Za ľudí.

Podľa podpredsedu strany Juraja Šeligu sa dá nariadiť aj vyhláškou ministra zdravotníctva. Líderka strany Veronika Remišová v pondelok (10. 1.) pred koaličnou radou uviedla, že čaká na analýzy rezortov zdravotníctva a spravodlivosti. Očkovanie opakovane označuje za cestu z pandémie nového koronavírusu.

Rôzne názory na otázku povinnej vakcinácie má aj opozícia. Hlas-SD a Smer-SD ho odmietajú, Progresívne Slovensko (PS) podporuje. KDH upozornilo na riziko ešte silnejšieho rozdelenia spoločnosti a Aliancia zdôrazňovala potrebu jasnej komunikácie.

0
Uložiť článok
Komentovať