Foto: MZ/COVID pavilón A, FNsP Žilina/Michal Burza

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 431 757 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v stredu (13.10) pribudlo 1 871 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 12 531 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 431 757 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 726 615 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 885 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 791, pribudlo 19 obetí. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb o 1 410, momentálne ich je 2 475 646.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji, kde potvrdili 549 prípadov. V Žilinskom kraji pribudlo 404 pozitívne testovaných, v Banskobystrickom 217 a v Trenčianskom 171. Košický kraj zaznamenal 168 nových prípadov, Bratislavský 143, Trnavský 128 a Nitriansky 91.

Na Slovensku sa za uplynulý deň vykonalo 18 533 antigénových testov, z ktorých pribudlo 387 pozitívnych prípadov. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia viac ako 73 percent, v prípade PCR testov to bolo takmer 74 percent, uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR.

Spustili očkovanie 3. dávkami, určené je pre tieto skupiny

V stredu sa spúšťa aj očkovanie zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach a klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS). Proces očkovania zdravotníkov je v réžii samotných nemocníc, pričom ambulantní lekári sa budú môcť dať zaočkovať po dohode s konkrétnou nemocnicou. Očkovanie klientov ZSS bude prebiehať prostredníctvom výjazdových očkovacích tímov.

Foto: TASR – Lukáš Mužla

Rezort práce zhromažďuje požiadavky jednotlivých zariadení, ktoré následne posiela Ministerstvu zdravotníctva SR. Po preverení údajov sú zoznamy posielané na jednotlivé samosprávne kraje, ktoré koordinujú výjazdové očkovanie vo svojich regiónoch. „Očkovanie zdravotníkov a klientov zariadení sociálnych služieb tretími dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je možné najskôr šesť mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny. Nateraz nie je možné podať tretiu dávku vakcíny tým osobám, ktoré v minulosti prekonali ochorenie COVID-19 a už sú zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny,” upresnila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ako postupovať?

Národné centrum zdravotníckych informácií podľa zoznamov od zdravotných poisťovní bude od stredy posielať SMS správy všetkým pacientom na základe ich diagnóz. Ide o pacientov podstupujúcich aktívnu liečbu nádorových ochorení a hematologických malignít, ďalej po transplantácii orgánov užívajúcich lieky na oslabenie imunitného systému či po transplantácii kmeňových buniek v posledných dvoch rokoch.

Nárok na tretiu dávku majú aj pacienti užívajúci lieky na potlačenie imunitného systému, so strednou alebo závažnou primárnou imunodeficienciou, s primárnou alebo sekundárnou aspléniou, s chronickým renálnym zlyhávaním, s pokročilou alebo neliečenou HIV infekciou alebo tí, ktorí podstupujú liečbu vysokými dávkami kortikoidov alebo iných liekov potláčajúcich imunitnú odpoveď.

„Po doručení informačnej SMS sa môžu títo pacienti zaregistrovať na stránke www.korona.gov.sk alebo www.vakcinacia.nczisk.sk. Po pridelení termínu sa dostavia na nimi zvolené miesto a budú zaočkovaní,” uviedla Eliášová. Registrácia na tretiu dávku prostredníctvom elektronického formulára bude umožnená len tým pacientom, ktorí dostanú informačnú SMS.

Pacienti s informačnou SMS správou sa budú môcť dostaviť na podanie 3. dávky vakcíny aj do vakcinačného centra, v ktorom sa dá zaočkovať bez registrácie. Preukážu sa SMS správou od NCZI, vyplnia potrebné dokumenty a po konzultácii s lekárom budú zaočkovaní. Rovnaký postup môžu zvoliť aj pri očkovaní u všeobecného lekára v ambulancii.

Pacienti, ktorí nedostanú informačnú SMS správu od NCZI, no zároveň trpia niektorou z vyššie uvedených diagnóz, musia navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý im po zhodnotení ich zdravotného stavu vystaví výmenný lístok. S ním sa následne bez registrácie dostavia vakcinačného centra alebo k ambulantnému lekárovi, ktorý očkuje proti ochoreniu COVID-19. Podanie tretej dávky vakcíny pre túto skupinu pacientov je možné najskôr štyri týždne po podaní druhej dávky vakcíny.

0
Uložiť článok
Komentovať