Foto: Sharkwater: Extintion

Sharkwater: Extintion ponúka odhalenie šokujúcich informácií o love žralokov.

Sharkwater: Extintion je dokumentárny film, ktorý je v podstate voľným pokračovaním snímku z roku 2006. Jeho tvorca Rob Stewart nakoniec za záchranu žralokov zaplatil tú najvyššiu cenu. Vo svojej režisérskej prvotine Stewart zmietol predsudky o žralokoch ako o krvilačných nebezpečných tvoroch a predstavil ich svetu v celkom novom svetle. V dokumente Sharkwater: Extintion (prekl. vyhynutie) odhaľuje, že krvilačným a nebezpečným je v konečnom dôsledku človek.

Článok pokračuje pod videom ↓

88 minút trvajúci dokumentárny film Sharkwater: Extintion debutoval už minulý mesiac v krajinách Severnej Ameriky. Premiéru mal 17. novembra aj v Európe a to na filmovom festivale Totnes v Spojenom Kráľovstve. O distribúcii do slovenských kín zatiaľ informácie nie sú, vieme však, že v súčasnosti to nepredstavuje veľký problém a film sa poväčšine dá s odstupom času vyhľadať na internete. Vzhľadom na rozsah odtajnených informácií ktoré ponúka, by ste si ho nechať ujsť rozhodne nemali.

Foto: Sharkwater: Extintion

Krvavý priemysel

Sharkwater: Extintion je dokument určený pre tých, ktorým nie je osud našej planéty ľahostajný. Niektoré scény ponúkajú silné a citlivé zábery priamo z rybárskych lodí, kde dochádza k masovému vraždeniu morských predátorov. Nosnou témou filmu a najväčším odhalením Roba Stewarta je 150 miliónov mŕtvych jedincov. Každý rok. Žraločie mäso v obrovských množstvách podľa odhalení filmárov končí na pultoch predajní či v reštauráciách s iným označením. Tak, aby krvavý priemysel unikol očiam sveta.

Žraločie mäso však nekončí len na tanieroch. Sharkwater: Extintion odhaľuje, že morské predátory využívajú spoločnosti aj do mäsových konzerv pre mačky či pri výrobe kozmetických výrobkov. Možno ste ani netušili, že žraločí tuk a pečeň možno nájsť napríklad v opaľovacích krémoch, ale aj rúžoch či make-upe. Predátory sú tiež často tzv. vedľajšou korisťou a lovia sa aj ako trofeje. Populácia žralokov pritom vo svete za posledných 30 rokov poklesla o 90%. Napriek tomu pred týmto problémom svet oči zatvára.

Foto: Sharkwater: Extintion

Smrť pri natáčaní

Režisér Rob Stewart pochádzal z Kanady. V kanadskom Londýne (v provincii Ontario) získal bakalársky titul z biológie. Neskôr študoval zoológiu a oceánsku biológiu v Keni a na Jamajke. Po škole pracoval ako fotograf a žurnalista pre kanadskú neziskovú organizáciu zameranú na ochranu prírody. Svoj prvý dokumentárny film Sharkwater natáčal celkom štyri roky, počas ktorých navštívil viac ako 15 krajín. Film získal po celom svete desiatky rôznych ocenení.

Koncom januára 2017 sa mu však snaha o záchranu žralokov a odhalení pravdy o krvavom priemysle so žraločím mäsom stala osudná. Pri natáčaní Sharkwater: Extintion a potápaní na Floride totiž zmizol. Jeho vodca Peter Sotis upadol pri návrate na hladinu do bezvedomia. Kým sa ho posádka lode snažila prebrať, Rob Stewart bol stále pod morskou hladinou. O pár dní neskôr pobrežná stráž USA potvrdila, že jeho telo objavili v hĺbke 61 metrov na miestach, kde ponor počas natáčania vykonávali. Príčinou smrti bol akútny nedostatok kyslíka a teda udusenie. Stewartova rodina neskôr podala na firmu, ktorá ponor prevádzkovala žalobu. Tá mala údajne režisérovi poskytnú vybavenie, ktoré nespĺňalo v Spojených štátoch amerických všeobecne platné bezpečnostné požiadavky.

Foto: Sharkwater: Extintion

Viac informácií zo života Roba Stewarta či z natáčania dokumentárneho filmu Sharkwater: Extintion môžete nájsť na webe sharkwater.com. Na oficiálnej stránke dokumentu si môžete prečítať aj 10 jednoduchých tipov ako žraloky zachrániť a zastaviť ich neudržateľné a zbytočné vraždenie.

sharkwater.com, DailyMail
Uložiť článok

Najnovšie články