Foto: 20th Television

Učenie môže byť občas peklo na Zemi.

Avšak aj učenie sa dá zefektívniť. Nech je váš obor akokoľvek pútavý, niekedy sa proste chcete zvaliť na postel, chytiť do ruky ovládač a bezducho upierať svoj pohľad na seriál. V skutočnosti to však môžete jednoducho skombinovať s učením. Stačí nájsť ten správny dokument, ktorý je ako pútavý, tak aj náučný.

A dobrá správa je, že takých dokumentov existuje celá kopa. Dnes sa pozrieme na tie, ktoré ti pomôžu lepšie sa zorientovať v biológii, fyzike či histórii.

The Story of Europe/ Príbeh Európy

ČSFD: 82%

Tento šesťdielny seriál rozpráva o histórii nášho kontinentu, ktorú sa rozhodne oplatí poznať. Keďže je to náš domov, určite je dobre vedieť, čo a ako ovplyvnilo vývoj súčasnej európskej spoločnosti. Seriál vás zavedie k samotnému vzniku európskej civilizácie v podobe osídľovania územia prvými usadlíkmi. Vysvetlí a objasní vám najdôležitejšie historické udalosti, ktoré sa na našom území diali. Nesmieme však zabúdať ani na rozvoj kultúry, náboženstva, politiky, a aspekty, ktoré položili základy modernej spoločnosti. Seriál Príbeh Európy budete môcť navyše sledovať už od 25. augusta o 20:00 na kanáli Viasat HISTORY.

Abstract: The Art of Design

ČSFD: 88%
IMDB: 8,5/10

Seriál vás zavedie do prostredia, v ktorom vzniká vizuálne umenie. Ukáže vám, ako sa návrhy a skeče premieňajú v umelecké diela, no aj to, koľko vedy sa za ich zostrojením ukrýva. Uvidíme aj unikátny pohľad a názor svetových dizajnérov, na to ako dizajn dáva modernému svetu súčasnú podobu.

Your Inner Fish/ Ryba v nás

ČSFD: 87%
IMDB: 8,7/10

Ryba v nás alebo v doslovnom preklade Vaša vnútorná ryba, je seriál zaoberajúci sa evolúciou. Nesleduje však len vývin človeka od neandertálca po našu súčasnú vzpriamenú verziu, ale pozerá sa na úplný počiatok. Poskytuje odpovede na otázky, pre ktoré sa musíme vydať stovky miliónov rokov do minulosti. A robí to veľmi elegantne a zrozumiteľne.

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

ČSFD: 92%
IMDB: 9,3/10

Renomovaný astrofyzik Neil deGrasse Tyson nás v seriál Cosmos prevedie záhadami vesmíru v tesnej blízkosti, no aj toho, ktorý označujeme za vzdialený. Priblíži nám rozsah a relativitu času a taktiež našu zanedbateľnosť v merítku kozmu. Mimo toho, že seriál poskytuje skutočne fantastický obsah, za čo vyslúžil patričné uznanie, zároveň je skvostný aj po vizuálnej stránke.

Shark/ Žralok

ČSFD: 94%
IMDB: 7,7/10

Ak na Discovery každoročne zachytíte Shark Week, zrejme vás tento dokumentárny seriál o nič nové neobohatí. Ak však chcete lepšie spoznať 10 žraločích rekordmanov v ich prirodzenom prostredí, Žralok je rozhodne titul pre vás. Seriál z produkcie BBC vás ohromí, ako úžasnými faktami z podmorskej ríše, tak aj desivými praktikami týchto vodných predátorov.

Inside the American Mob

ČSFD: 88%
IMDB: 8,2/10

Mafia v súčasnosti stále predstavuje riziko. Najmä pre ľudí z chudobnejších pomerov, ktorí žijú v jej epicentre. Kedysi však boli podmienky pre týchto ľudí, najmä v USA, omnoho náročnejšie. V 70. rokoch bola americká mafia nedotknuteľná. Seriál Inside the American Mob vás zavedie k jej pádu, za ktorý sa zaslúžil agent FBI Joe Pistone.

Mind Field

ČSFD: 92%
IMDB: 8,8/10

Dokumentárne seriály už nie sú len záležitosťou televízie či streamovacích služieb. S neustálym rastom popularity Youtubu, rastie aj kvalita jeho obsahu. Autor úspešného kanálu Vsauce, prišiel so seriálom pre Youtube Red. V titule s názvom Mind Field, teda v angličtine šikovná slovná hračka, mínové/mysľové pole, sa zaoberá rôznymi témami z psychológie. Samozrejme pre demonštráciu nezabúda zapájať zaujímavé experimenty.

The Vietnam War

ČSFD: 96%
IMDB: 9,2/10

Vietnamská vojna. Veľmi často omieľaný konflikt. Len málokto z mladej generácie však skutočne pozná dôvod jeho vzniku, priebeh a jeho dôsledky. Seriál Vietnam War je tu však od toho, aby tieto detaily zhrnul a zrozumiteľne poskytol divákovi. Ak vás teda zaujímala Vietnamská vojna, no odrádzajú vás tisíce anglických slov na Wikipédii, tento seriál je ako ušitý pre vás.

Blue Planet II/ Modrá Planéta II

ČSFD: 97%
IMDB: 9,3/10

Modrá planéta II je pokračovanie pôvodného seriálu z roku 2001, ktorý sa zaoberal životom na našej planéte. Ako v púšti, tak vo vulkanických oblastiach, horách či oceánoch. Blue Planet vám nepredstaví len krásy neživej prírody, ale aj to, ako sa na ňu tá živá adaptovala a denne ju využíva vo svoj prospech. Fantastické dielo, ktoré opäť pochádza z dielne BBC uvádza vážený Sir David Attenborough.

Mafiáni

ČSFD: 90%

Seriál, ktorý môžete poznať najmä zo slovenskej verejnoprávnej televízie, sa zaoberá Mafiou, ktorá v 90. rokoch úradovala na našom území. Pozerá sa na rôzne “významné” mená týchto čias a ich kriminálne pozadie. Taktiež cestu ku sláve a následný trpký pád.

Pozri aj: Rozosmejú vás v tých najtemnejších chvíľach. Toto je 99 najlepších komédií podľa hodnotení, ktoré prinesú svetlo do vášho stereotypu

0
Uložiť článok
Komentovať