Foto: TASR- AP

Ako vznikla Cosa Nostra, čím sa zaoberá a kto sú najdôležitejšie postavy v jej príbehu?

Cosa Nostra, Naša Vec. Slová, ktoré vyvolávajú hrôzu, strach ale z určitého uhľa pohľadu aj údiv nad tým, ako takáto obrovská zločinecká chobotnica mohla, môže a bude naďalej vo svete existovať. Cosa Nostra označuje pôvodom tú najslávnejšiu sicílsku mafiu. Pomenuváva ale aj americkú „odnož“ talianskej mafie operujúcej v Spojených štátoch amerických. Jej základom je rodina, ktorá stojí nad všetkým. Nad zákonom, právom, etikou aj samotným Bohom.

Korene sicílskej mafie siahajú hlboko do minulosti, dokonca až tak, že to na prvý pohľad nemá ani logickú spojitosť s jej aktivitami v priebehu 20. a 21.storočia. Sicília bola ako ostrov Stredozemného mora počas svojej histórie neustále v rukách inej mocnosti. Féničanov striedali Rimania, tých Arabi, neskôr Francúzi či Španieli. Pre ochranu majetku tak na neveľkom ostrove vznikali ozbrojené skupiny, ktorých cieľom bolo chrániť majetok bohatých pred útokmi a vplyvom cudzincov. Vznikali ochranné „rodiny“, ktoré boli neskôr základom pre vytvorenie mafie.

Foto: NASA [Public domain], via Wikimedia Commons

„Chrániť proti arogancii silných“

Pôvod slova mafia, ktoré pochádza práve zo Sicílie, nie je dodnes jasný. Niektorí odborníci ho však zo sicílsko-arabského slangu vykladajú ako sloveso „chrániť proti arogancii silných“. V druhej polovici 19. storočia sa Sicília stala súčasťou zjednoteného Talianskeho kráľovstva. Od centrálnej moci v Ríme však bola veľmi ďaleko. Ostrovu vládol chaos a kriminalita. Sicílske klany postupne upevňovali svoju moc a práve takto vznikla na neveľkom ostrove tá najznámejšia a najväčšia mafia histórie.

Vzostup, pád a znovu na vrchol

Sicílska mafia dosiahla svoj prvý vrchol v 20. rokoch 20. storočia. V Taliansku sa však potom chopil moci Bennito Mussolini, pre ktorého fašistický režim bola mafia veľkou hrozbou. Práve v tom čase sa talianska mafia dostáva aj do Spojených štátov amerických. Prohibícia alkoholu tu podnietila je veľmi rýchly rast. Okrem nelegálneho obchodovania, svoje aktivity postupne rozširovala aj na prostitúciu, úžerníctvo a korupciu. V samotnom Taliansku sa fašistickému režimu podarilo dostať sicílsku mafiu pod aspoň akú-takú kontrolu.

Po druhej svetovej vojne sa sicílskym klanom opäť podarilo „pričuchnúť“ k dobrému biznisu. Zničenú Sicíliu a celé Taliansko bolo po bojoch potrebné postaviť na nohy. Vďaka korupcii a obrovským infraštruktúrnym projektom získala sicílska mafia takú moc a prostriedky, že svoj opätovný vrchol dosahuje už v 70. rokoch 20. storočia. Kapitál obrovskou rýchlosťou rozširuje aj obchod s narkotikami a to v nepredstaviteľných rozmeroch.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Čím sa mafia vlastne zaoberá?

Kým sicílska mafia začala pred stovkami rokov ochranou pôdy bohatých, americká sa rozrástla vďaka nelegálnemu obchodu s alkoholom v časoch prohibície. Všeobecne však platí, že sa mafia zaoberá veľmi širokým spektrom aktivít, z ktorých drvivá väčšina spadá do kategórie nelegálne. Od obchodovania s narkotikami, prostitúcie, výpalníctvo a úžerníctvo až k oveľa sofistikovanejším odvetviam spojených s neustálou korupciou a ovplyvňovaním vplyvných ľudí či dokonca najvyšších predstaviteľov štátnych úradov a politickú moc nevynímajúc.

Nelegálne získané finančné prostriedky je potrebné „preprať“, a preto je mafia poväčšine skrytá aj za veľkými a úspešnými spoločnosťami. Tie sú navzájom často prepojené, aby tak vytvorili živý organizmus, ktorý robí z nelegálnych prostriedkov čisté peniaze. Toto všetko bolo, je a bude spojené s násilnou trestnou činnosťou, vydieraním, úplatkami a nátlakom. Predstaviť si svet bez talianskej mafie je dnes takmer nemožné. Za desiatky rokov fungovania sa jej chápadlá dostali tak ďaleko, že jej zničenie môže trvať ďalšie desiatky, možno až stovky rokov. Koniec koncov, kam až siaha ďalšia známa talianska mafia z Kalábrie, sme na jar 2018 zistili aj na Slovensku.

Foto: Ilustračné (Pixabay)

Zákony mafie

Základným pilierom mafie je omertà. Ide o najdôležitejšiu časť mafiánskeho kódexu, ktorá každého člena zločineckej organizácie zaväzuje k mlčanlivosti. Aj keby mu išlo o život, aj keby ho mučili či celé hodiny vypočúvali o fungovaní, činnosti a štruktúre mafie, nesmie prezradiť jedinú informáciu. Porušenie omerty sa trestá smrťou, konkrétne teda pomstou v podobe mafiánskej vraždy.

Vôbec prvým človekom, ktorý omertu porušil bol v roku 1963 Joe Valachi. Valachi, ktorý sa dostal do väzenia pre obchod s drogami, za mrežami zabil svojho spoluväzňa. Odsúdený bol na trest smrti. Keďže chcel svoj trest znížiť začal spolupracovať s políciou. Pred americkým kongresom detailne opísal štruktúru a pôsobenie Cosa Nostry v Spojených štátoch amerických. Vôbec po prvýkrát tak oficiálne potvrdil to, čo mnohí tušili. Že svet „prežrala“ mafia. Valachiho pomsta nestretla, zomrel o 8 rokov na infarkt.

Každá mafiánska zločinecká skupina má okrem „základných pravidiel“ aj svoje vlastné. V roku 2007 sa polícii pri zatýkaní členov sicílskej mafii podarilo objaviť kódex pozostávajúci z 10 základných bodov.

  • Osobne sa nepredstavíš ďalšiemu členovi klanu. Musí to za teba urobiť tretí člen..
  • Nebudeš pozerať po manželkách svojich priateľov.
  • Nikdy nebudeš videný v prítomnosti policajtov.
  • Nebudeš chodiť do barov a klubov.
  • Služba Cosa Nostre je nadovšetko – budeš jej k dispozícii i keby tvoja žena rodila.
  • Schôdzky sa musia rešpektovať.
  • K ženám sa budeš správať s úctou.
  • Pokiaľ budeš požiadaný o informáciu, odpovieš pravdivo.
  • Neprivlastníš si peniaze iného člena klanu, alebo inej rodiny.
  • Členmi sa nemôžu stať ľudia, ktorí majú kontakty na polícii, informátori, ľudia, ktorí sa správajú zle a neriadia sa morálnymi zásadami.

Giovanni Falcone

Symbolom boja proti sicílskej mafii Cosa Nostra je taliansky prokurátor Giovanni Falcone. V časoch, keď sa jej všetci báli postaviť a odporovať, sa on so svojím kolegom Paolom Borsellinom pustili do nebezpečného boja so zločinom. Prokurátorskú prácu vykonával z podzemného bunkru, ostro strážená bola aj jeho rodina a každý jeho pohyb. Pred súd nakoniec dostal neuveriteľných 474 mafiánov, z ktorých sa právoplatne odsúdiť podarilo viac ako tri stovky. Falcone však na všetko doplatil. Mafiánska vražda vykonaná typickým štýlom – silnou výbušninou, pripravila o život jeho aj jeho manželku. Okrem toho výbuch poškodil 100 metrov dlhý úsek diaľnice a ponechal po sebe osem metrov veľký kráter.

Foto: Giovanni Falcone (vľavo), Paolo Borsellino (vpravo) – Archív TASR/AP
Foto: Diaľnica po atentáte na Falconeho (Archív TASR/AP)

Salvatore Riina

Salvatore Riina prezývaný Beštia. Azda najznámejší zo šéfov sicílskej mafie. Podľa dostupných informácií mal tento boss bossov sicílskej Cosa Nostra priamo nariadiť likvidáciu minimálne 150 ľudí. Okrem toho stál aj za prípravou vraždy vyššie spomínaného Falconeho a jeho kolegu Borsellina. Beštia spravodlivosti unikal dlhých 24 rokov, no nakoniec sa ho 1993 podarilo odsúdiť na doživotie. Vo veku 87 rokov našiel za mrežami v novembri 2017 aj svoju smrť.

Foto: Salvatore Riina (Archív TASR/AP)

Späť do rokov sedemdesiatych

Ak vás problematika talianskej mafie zaujíma, radi by ste sa o jej aktivitách, fungovaní a dosahu dozvedeli viac, odporúčame vám najnovší seriál z dielne Epic Drama. Tá totiž už čoskoro začne s vysielaním seriálu seriálu Komisár Maltese: Hon na mafiu, ktorý vás zavedie do 70. rokov 20. storočia a postupne odhalí úzke a nebezpečné vzťahy medzi zločinom, mafiou a najvyššie postavenými politickými predstaviteľmi. Premiéru seriálu môžete na Epic Drame sledovať už 2. marca o 21. hodine.

Tento článok vznikol v spolupráci s Epic Drama.
Uložiť článok

Najnovšie články