Foto: TV Markíza (reprofoto)

Po viac ako troch rokoch sa dnes dostal na slobodu.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila milosť Róbertovi Džunkovi. Mladého Košičana v minulosti dvakrát chytili s marihuanou. Mal ju vo vrecku pre vlastnú spotrebu. Dostal päť rokov za mrežami. Po viac ako troch rokoch sa dnes dostal na slobodu. Potvrdil to jeho právny zástupca, informujú tvnoviny.sk.

„Je to neopísateľný pocit, ešte stále tomu neverím. Ťažko sa mi hľadajú slová, lebo všetci dookola plačeme od radosti. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí za tie skoro štyri roky bojovali za zníženie trestov, ktoré sú v prípade konope na Slovensku nezmyselne vysoké a nič neriešiace a tým, ktorí na mňa mysleli a akýmkoľvek spôsobom ma podporovali,“ povedal Róbert Džunko pre TV Markíza.

„Prezidentka odpustila odsúdenému z päťročného trestu odňatia slobody jeho nevykonaný zvyšok,“ priblížil hovorca prezidentky Martin Strižinec. Omilostený bol pod podmienkou, že do konca pôvodne udeleného trestu, teda jeden rok a štyri mesiace, nespácha úmyselný trestný čin.

Odsúdený v minulosti riadne pracoval a posledným zamestnávateľom bol hodnotený kladne. Podľa Strižinca hlava štátu súhlasí, že drogovú trestnú činnosť je potrebné primerane postihovať. „Avšak je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi,“ doplnil.

Našli mu 7,76 gramu marihuany ale aj hašiš

Košický krajský súd ešte v januári uložil Róbertovi Džunkovi za drogovú trestnú činnosť nepodmienečný päťročný trest, informovali sme o tom v samostatnom článku. Znížil tak predchádzajúci desaťročný trest, ktorý mu vymeral košický okresný súd. Polícia vo februári 2019 počas akcie v košickej pivárni našla u tohto Košičana 7,76 gramu marihuany a 0,47 gramu hašiša.

Džunko bol vo väzbe tri roky, krajský súd mu určil najmenší možný trest a na výkon trestu ústav s minimálnym stupňom stráženia. Jeho súčasťou mal byť po prepustení dvojročný ochranný dohľad a ambulantné protitoxikomanické liečenie.

Okresný súd mu uložil v septembri 2020 najprv trest 12 a pol roka a po tom, čo sa odvolal vlani, desaťročný trest. Aj voči tomuto rozsudku podal odvolanie.

Prehnane prísny trest

Jeho obhajcami bol prípad označovaný za príklad prehnane prísnych trestov, ktoré na Slovensku nedostatočne rozlišujú drobných konzumentov od predajcov drog. Džunkovi priťažilo, že u neho už v minulosti polícia našla menšie množstvo marihuany a plynula mu skúšobná doba podmienečného trestu dva a pol roka.

 

Najnovšie články