Foto: TASR - Jaroslav Novák

Premiér Eduard Heger vyzýva stranu SaS, aby urobila krok dozadu.

Deklaruje, že jeho cieľom ako predsedu vlády je zachovať štvorkoalíciu. Reaguje tak na utorkové vyjadrenia šéfa strany Richarda Sulíka, ktorý vyhlásil, že SaS už nie je súčasťou koalície. TASR reakciu poslal tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

„Dnes hrozí zopakovanie fatálnej chyby z minulosti. Keď padla vláda Ivety Radičovej na eurovale, euroval aj tak prešiel a Robert Fico potom vládol sám. Následkom toho bolo, že rozložil právny štát a okradol občanov o miliardy. Dnes sa história môže zopakovať znova. Mafia čaká za dverami, neotvárajme,“ uviedol Heger v reakcii.

Môže to spôsobiť návrat Fica a jeho dvojčaťa

Spor Sulíka s ministrom financií a šéfom hnutia OĽANO Igorom Matovičom podľa jeho slov môže spôsobiť návrat Roberta Fica (Smer-SD) a „jeho dvojčaťa“ Petra Pellegriniho (Hlas-SD).

Sulík v rámci utorkového vyjadrenia pre médiá tiež uviedol, že na stredajšie (13. 7.) rokovanie vlády ministri zo strany plánujú ísť. Deklaroval, že liberáli majú záujem na dovládnutí súčasnej vlády. Žiadajú však prepracovanie koaličnej zmluvy, ktorá bola podľa Sulíka viackrát porušovaná. Ak bude zo strany partnerov záujem, SaS je pripravená rokovať.

Foto: TASR – Martin Baumann

SaS minulý týždeň vypovedala koaličnú zmluvu, požaduje vypracovanie novej do konca augusta a odchod Matoviča z vlády. OĽANO požiadavku odmieta. SaS avizovala, že pri nenaplnení jej podmienok podajú ministri zo strany demisiu.

Matovič hovorí, že liberáli takto v septembri povalia vládu. Podľa SaS však ich demisia nebude znamenať pád vlády, predčasné voľby a ani koniec koalície.