Foto: Murdoch University

Lukáš Mužla / / Veda
Vedcom sa podarilo objaviť obrovskú rybu, ktorá im unikala viac ako tri storočia.

Trvalo to 130 rokov kým sa vedcom konečne podaril tento objav. Je ním celkom nový druh pomerne málo známej no o to zaujímavejšej ryby z čeľade mesačníkovitých. Tento nález ostával pred zrakmi ľudí skrytý viac ako 300 rokov, odkedy sa začala zapĺňať taxonómia tejto čeľade. 

Mola Tecta, čo v preklade znamená Mesačník skrytý. Tak sa nazýva nový druh mesačníka, ktorý vedci objavili po 130 rokoch. Tento zaujímavý druh ryby obýva studené vody Nového Zélandu, južného Čile, Južnej Afriky a juhovýchodnej Austrálie. Podobne ako ostatné druhy z tejto čeľade i tento nový druh je pre vedcov veľmi ťažko skúmateľný a pred ľuďmi sa ukrýva vo veľkých hĺbkach.

#biglips #selfie #sorrynotsorry #nationalgeographic #iwokeuplikethis #dailymail #goodlighting #blessed #summer #nofilter

A post shared by Hoodwinker Sunfish (@hoodwinkersunfish) on

Nález nového druhu sa podaril Marianne Nyegaard z austrálskej univerzity v Perthe. Tá už niekoľko rokov skúmala rôzne vzorky DNA rýb z čeľade mesačníkovitých, ktoré jej už v roku 2014 ukázali, že v oceánoch žije i dovtedy nepoznaný tajomný druh. Až teraz, v roku 2017, sa jej ho skutočne podarilo nájsť. A nález je to skutočne veľký.

Posted by Factopedia on Samstag, 22. Juli 2017

Ryby z čelade mesačníkovité sú totiž najväčšie kostnaté ryby na svete a ich váha v dospelosti dosahuje až dve tony. Tieto zvieratá sú pomerne plaché a väčšinu života prežijú niekoľko stoviek metrov pod hladinou oceánu vo veľmi odľahlých vodách, čo veľmi sťažuje ich pozorovanie a výskum. Pravidelne sa však vynárajú aj na hladinu. Po love sa totiž potrebujú vyhriať na slnečných lúčoch. Práve z tohto vyplynul aj ich anglický názov „sunfish“.

Posted by Factopedia on Samstag, 22. Juli 2017

Po novoobjavenom druhu Mola Tecta pátrala Marianne Nyegaard aj v historických záznamoch. Zistila, že tento druh unikal človeku viac ako tri storočia. V historických záznamoch totiž našla spisy, ktoré podrobne opisovali práve novoobjavený druh Mesačníka. Nový objav tak konečne dokázal zaplniť viac ako tri storočia dlhú dieru v taxonómii tejto čeľade, ktorá sa po 130 rokoch dočkala nového prírastku.

Pozri aj: Zmrazte ich, uvarte, ožiarte radiáciou a oni prežijú. Toto sú jediné živočíchy na svete, ktoré prežijú aj keď zanikne Slnko

sciencealert.com, dailymail.co.uk
Komentovať (0)