/ 0 / Lucia Mužlová
Mám za sebou prvý týždeň bez cukru. Musím vám povedať, boli to dni, keď moje sebazaprenie bolo také slabé, že som myslela, že to...

Mám za sebou prvý týždeň bez cukru. Musím vám povedať, boli to dni, keď moje sebazaprenie bolo také slabé, že som myslela, že to už dlhšie nevydržím. Na začiatku týždňa ma sprevádzali cez deň bolesti hlavy a ku koncu sa mi o tortách a koláčoch dokonca snívalo. Čo je ale dôležité, odolala som, a tak môžem povedať, že je za mnou aj prvý úspešný týždeň bez cukru.

cukor5
health.harvard.edu

Veľa z vás mi písalo email, mali ste otázky ohľadom potravín a celého tohto „šialenstva“, chceli ste poradiť ako na to. Ešte raz vám chcem veľmi poďakovať za podporu, pozitívnu odozvu a za rady a názory, ktoré sa nebojíte vyjadriť aj keď viete, že to možno ostatní odsúdia. Dnešný diel by som chcela venovať práve potravinám, ktoré som si nakúpila, ako som vlastne začala a dočítate sa ďalšie fakty o cukre, ktoré si myslím, že by vás mohli zaujímať.

cukor6
gardenguides.com

Zbaviť sa závislosti na cukre vraj trvá dva mesiace. Štúdie tvrdia, že aby ste odstránili návyk z psychologického hľadiska, potrebujete na to 21 až 60 dní. Je oveľa ľahšie, ak sa to do toho pustíte s niekým, či už je to váš partner, alebo niekto z blízkej rodiny. Ja som nahovorila svojho priateľa, takže je to trochu jednoduchšie hlavne v tom, že nemusím variť na dvakrát. Pred tým, ako som sa do tohto celého pustila, odstránila som z domu všetky sladkosti, trstinový cukor, sójové omáčky, majonézy – proste takmer všetko. Veci ako cestoviny a múku som si dala na najvyššiu poličku v kuchyni, na ktorú nedočiahnem a tým pádom do nej takmer vôbec nesiaham ani v bežnom živote. Je pomerne známe, že zakázané ovocie najviac chutí a keď niečo svojmu telu zakážete, bude to chcieť o to viac. To bol prvých pár dní aj môj problém. Čo ma ale vždy zachránilo, bola káva s mandľovým mliekom s trochou škorice, poprípade so stéviou.

cukor9
livescience.com

Časté boli názory typu: „Čo budeš jesť, veď cukor je všade“. Trvalo mi niekoľko dní, kým som si pozháňala niektoré potraviny, obišla som približne sedem obchodov so zdravou výživou, a to nepočítam obchody internetové. Keď som teda zistila, že cukor je naozaj všade, rozhodla som sa, že denne prijmem maximálne 2-3 gramy cukru, a aj to hovorím veľa. Do príjmu cukru nerátam cukor zo zeleniny ani z ovocia, to by som koniec koncov musela naozaj žiť zo vzduchu. Potraviny, ktoré však obsahujú cukor jem veľmi, veľmi málo. Ak uvediem teda príklad mandľové mlieko, tak obsah cukru na 100ml je 0,1 g. Preto treba pochopiť, že boli dni keď som neprijala ani 0,1 g cukru. Jedine cukor zo zeleniny, strukovín, poprípade z chia alebo quinoi.

cukor11
interez.sk

Dnes by som ešte v krátkosti chcela vyjadriť svoj názor na fruktózu. Keď počujete slovo fruktóza, určite vás hneď napadne, že sa nachádza v ovocí. To je samozrejme pravda, nachádza sa prirodzene v ovocí. Čo však mnohí nevedia, nachádza sa takmer v každom výrobku. V minulosti, keď ľudia prijímali oveľa menej cukru (z lesných plodov), nemali žiadny „fruktózový vypínač“. Jedli kým mohli. Vtedy to ale bola jediná fruktóza, na ktorú človek narazil, preto to nebol v podstate žiadny problém. Teraz, keď je fruktóza takmer všade, môže nám spôsobiť obrovské zdravotné problémy, ako napríklad zníženie imunitného systému, deficit a poruchy prijímania minerálov, znižuje plodnosť, urýchľuje starnutie, spája sa s demenciou a môže súvisieť s rakovinou. Jediný orgán v našom tele, ktorý je schopný metabolizovať fruktózu, je pečeň. V prípade glukózy vstrebáva len 20%, a práve preto sa spáli hneď po skonzumovaní. Spôsob, akým sa rozkladá fruktóza, však nezabezpečuje nejaký zdroj energie a následne sa teda fruktóza premieňa na tuk.

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)