Foto: commons.wikimedia.org/youtube.com

Či už chceme alebo nie, prach môžeme nájsť úplne všade.

Teda jedine v prípade, ak ste si práve v tomto momente dôkladne nevyčistili svoj byt či dom. Odkiaľ sa ale prach vlastne berie? A prečo sa po čase všade len tak zjaví? Ako sme písali, prach je úplne všade. A to nielen na Zemi. Aj vo vesmíre sa nachádza veľké množstvo prachu. Práve vďaka nemu sa sformovali planéty a v konečnom dôsledku aj naša Zem. 

Odhaduje sa, že na Zem každý deň spadne až 60 ton vesmírneho prachu. Tento prach sa ale dosť líši od toho, ktorý môžeme nájsť za skriňou, na týždeň neutieranej poličke, či pod posteľou. Bežný prach, ktorý nájdeme v domácnosti, je od toho vesmírneho zásadne odlišný. Prach nie je len jednofarebný. Je to mix rôznych farieb, ktoré sa ale v našich očiach zlejú práve do sivej farby.

Z čoho je zložený? Jeho významnou zložkou sme práve my. Teda lepšie povedané, naša odumretá koža, ale aj vlasy či chlpy domácich miláčikov. Ďalej v ňom môžeme nájsť aj peľ, textilné či papierové vlákna, drobné čiastočky zo znečistenia ovzdušia vyprodukovaného ľuďmi, ako aj malú časť už spomínaného vesmírneho prachu. Prach ale nie je vôbec mŕtvy, aj keď by sa to tak mohlo na prvý pohľad zdať.

Čo v ňom žije, odkiaľ sa berie jeho najväčšie množstvo, no to hlavné, prečo je prach pre život na Zemi vlastne dôležitý sa dozviete v priebehu pár minút vo videu od známeho Youtubera JurajaVie:

Pozri aj: Pre toto je socializmus ten najhorší systém na svete. JurajVie ti to vysvetlí tak, že o tom už nikdy nebudeš pochybovať

Uložiť článok

Najnovšie články