foto: Twitter

Grécky filozof Aristoteles vedel človeka presvedčiť. Vtedy zrejme ani netušil, že jeho teória niekomu pomôže v randení.

Osloviť dievča je niekedy hotová veda. Tak trochu vedecky to poňal aj tento chlapec. Jake si nepýtal radu od svojho kamaráta ale hneď od profesora. Ten spravil niečo celkom nečakané a poskytol mu celú filozofickú teóriu. 

Máte trému a neviete ako jej to povedať. Kam ju pozvať? Ako to urobiť? Jake sa na svojom twitterovom účte priznal, že nemá žiadnu skúsenosť s tým, ako písať dievčatám. O radu poprosil svojho učiteľa angličtiny. Neváhal dlho a na základe teórie z oblasti rétoriky a filozofie mu vystaval celý plán. Na troch modeloch presvedčovania mu presne vysvetlil ako osloviť dievča a nenútene ju zavolať na rande. Zamiešala sa do toho rétorika, grécka filozofia, Aristoteles a modely s názvom ethos, logos a pathos.

Twitter

Ide o tri prvky, ktoré pomenovali už starovekí Gréci vo svojej filozofii a vnášali ich do komunikácie medzi ľuďmi. Dodnes sú predmetom rôznych debát, učia sa na školách či na kurzoch a využívajú sa napríklad aj v reklame. Tri modely presvedčovania vychádzajú z koncepcie Aristotelovho učenia.

Ethos predstavuje samotný charakter rečníka. V prvom rade by si mal získať dôveru, pôsobiť priateľsky a sebavedomo. Po splnení prvého bodu sa s ostatným narába o čosi ľahšie. Pathos kladie dôraz na emotivitu, počíta s tým, že ľudia sú citlivé bytosti a skôr sa riadia svojou emóciou ako rozumom. Práve tento princíp presvedčovania využívajú aj mnohé reklamy v súčasnosti. Pôsobia na emócie recipienta, a tak ho dokážu ľahšie presvedčiť ku kúpe svojho produktu. Aké je priame využitie u Jakea? Do svojho návrhu pridal domáceho miláčika. Neškodný, priateľský a emocionálne trafí do čierneho, keďže aj Hannah má psa. Na záver prichádza logos, a to rozumová argumentácia. Na človeka už teda pôsobíte priateľsky, získate si ho emocionálne a napokon mu dáte aj logický dôvod. Študent Jake v tomto prípade použil obyčajný argument, že v stresujúcom období Hanninho sťahovania do nového bytu si jednoducho musí oddýchnuť.

O Aristotelovi sa dodnes učí ako o veľkej osobnosti filozofie. Komu by len napadlo, že jeho teórie sa dajú takto jednoducho aplikovať do bežného života. Jake si to s pomocou profesora vyskúšal sám. Podrobný plán mu napokon priniesol úspech.

Twitter

Užívatelia Twitteru Jakeovu snahu ocenili. Jeho tweet si získal množstvo komentárov. A ako dopadlo rande? No podľa fotiek a širokých úsmevov určite na výbornú.

Pozri aj: Saudská Arábia šokuje. Táto krajina ako prvá vôbec udelila občianske práva robotovi s pokročilou umelou inteligenciou

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články