David de Meulles

Matej Mensatoris / / Zviera
Video s kanadským ľadovým medveďom sa minulý týždeň stalo hitom internetu. Medveď a pes si spolu užívajú bezstarostnú hru. Avšak to, čo sa dialo len o niekoľko hodín potom, už také milé a roztomilé nebolo.

Aj keď ľadové medvede sú nesmierne milé a pripadajú nám prítulné, nie vždy je tomu tak. Možno ste minulý týždeň na internete zachytili rozkošné video ako sa ľadový medveď hrá so psom. Toto video malo veľký úspech a podporovalo klasickú domnienku o tom, aké sú tieto medvede mierumilovné. No aj tu je treba mať na pamäti, že ľadové medvede sú v prvom rade krvilační predátori. 

Vedeli ste o tom, že hrozivé následky globálneho otepľovania sa podpisujú na ľadových medveďoch, ktoré na niektorých miestach bojujú s nedostatkom životného priestoru a potravy? Prečítajte si náš článok a pozrite sa na fotografiu úbohého podvyživeného ľadového medveďa, za ktorého stav v konečnom dôsledku môžeme všetci.

Video, kde sa medveď hrá s ľadovým medveďom vzniklo v kanadskom Churchille minulý týždeň. Ak ste ho ešte nevideli, pozrite si ho:

[youtube oUle-4E1qoQ 720 410]

Po vzhliadnutí tohto videa rozumieme, že predstava o mierumilovnosti týchto veľkých bielych krásavcov je medzi ľuďmi všeobecne rozšírená. Avšak nie je všetko zlato, čo sa blyští. Tento istý medveď, ktorý si na videu užíva hru s eskimáckym psom, len niekoľko hodín od vzniku tohto videa napadol a zožral iného psa.

„To bol jediný deň, kedy sme medvede nekŕmili. Jediná noc, keď nemali nachystané jedlo“ hovorí Brian Ladoon, prevádzkovateľ psieho útulku v Churchille.

Brian pravidelne kŕmi ľadové medvede, inak by jeho útulok slúžil ako „závodná jedáleň“ pre ľadové medvede z okolia. Jeho konanie je však dvojsečné. Na jednej strane ochraňuje svoje psy no na druhej strane naučil ľadové medvede, že sa k potrave dostanú pomerne ľahko a dostávajú ju pravidelne. Ako asi tušíte, Brianovo prikrmovanie týhto šeliem je nezákonné a v podstate tým medveďom ubližuje.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

„Je to rozsudok smrti pre tieto medvede“ hovorí Ian Stirling, expert zaoberajúci sa živočíchmi žijúcimi v Arktíde a Antarktíde. Podľa neho budú ľadové medvede takto trpieť, lebo boli zvyknuté na kŕmenie. Teraz, keď im odrazu tento prídel skončí, začnú byť nervózne a tým pádom aj extrémne nebezpečné.

Brian sa ale bráni, že prikrmovanie bol jediný spôsob ako zabrániť krvavým jatkám na eskimáckych psoch, ktorých populácia je takisto ohrozená. Pred tým, ako pristúpil ku kŕmeniu medveďov, obrátil sa na úrady, aby mu s jeho problémom pomohli. No ich nečinnosť a nezáujem riešiť tento problém ho primäli k tomu, aby situáciu zobral do vlastných rúk. Aj on uznáva, že toto riešenie nebolo najsprávnejšie, no riešilo to jeho situáciu a krvavé jatky psov prestali.

Keď sa človek veľmi angažuje do prirodzených chodov prírody, väčšinou to nedopadne dobre a toto bolo určite jedným z dôkazov. Budeme sledovať ako sa bude ďalej táto situácia vyvíjať a v prípade nejakých zmien vás budeme informovať.

Nakoniec si na odľahčenie pozrite ešte ďalšie video, ako si ľadový medveď a pes užívajú spoločnú hru:

[youtube JE-Nyt4Bmi8 720 410]

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
0
Komentovať (0)